Neraz sa však každodenné malé zázraky dejú len pár metrov od nás. Máte chuť pozrieť sa, ako vychovávajú bociany svoje mladé, čo dnes robia mladé tulene alebo ako rušno bolo ráno pri napájadle kdesi v africkej divočine? Živé prenosy z prírody ponúkajú ešte omnoho viac.
Stará známa múdrosť hovorí, že aby sme si niečo mohli dostatočne vážiť a chrániť, musíme to poznať. Platí to aj pre prírodu okolo nás. Tušíte, koľko úsilia stojí vtáčích rodičov vysedieť a vychovať svojich večne hladných potomkov? A ako sa správajú zvieratá v divokej prírode, kde ich neruší človek svojou prítomnosťou?
Odpoveď na tieto a mnohé ďalšie otázky ponúka nadšenie vedcov, ochranárov i rôznych organizácií. Po celom svete umiestňujú kamery, pomocou ktorých je možné sledovať život v divokej prírode, pri napájadlách, kŕmidlách, pod vodnou hladinou alebo priamo v norách a búdkach.
Čas hniezdenia
Každý rok na jar aj na Slovensku pozorne sledujú ochranári a milovníci prírody hniezdenie rôznych druhov vtákov. Mimoriadnej obľube sa tešia hlavne bociany a nejedna obec sa môže pochváliť tým, že sa do nej bocianí párik každý rok vracia a že ho možno pomocou kamery sledovať pri rodinnom živote.
Pre verejnosť je sledovanie hniezdiacich vtákov či iných divých zvierat predovšetkým zábavou i zdrojom poučenia. Pre zvieratá však predstavuje spôsob, ako ich možno chrániť a pomáhať uchovať ich prirodzené prostredie. Nie vždy ide ale o odľahlú divočinu. Mnohé druhy vtákov hniezdia v našej bezprostrednej blízkosti, napríklad bociany či rodina sokola myšiara, ktorá si pred niekoľkými rokmi spravila hniezdo priamo na veži jedného zo žilinských kostolov.