Informujú o tom agentúry AFP a AP s tým, že volebné miestnosti sú v Srbsku otvorené od 07.00 h SELČ do 20.00 h SELČ a neoficiálne výsledky sa očakávajú už v nedeľu v neskorších večerných hodinách. Prebiehajúca vojna, ktorú Rusko vedie na Ukrajine, vrhla tieň na Srbsko, krajinu zvyknutú na vyvážené vzťahy medzi Východom a Západom. Vučič, ktorý si udržiaval blízke vzťahy s Moskvou, odmietol totiž na Rusko kvôli vojenskej invázii na Ukrajinu uvaliť sankcie, analyzujú v súvislosti s víkendovými voľbami svetové tlačové agentúry.
Predvolebné prieskumy predpovedajú, že populistický prezident, ktorý sa chváli osobnými väzbami na ruského prezidenta Vladimira Putina, vo voľbách získa ďalšie päťročné funkčné obdobie. V parlamente si podľa prieskumov prevahu aj po voľbách zachová jeho pravicovo orientovaná SNS, píše AP.
Tesný súboj sa však očakáva o hlavné mesto Belehrad. V prípade, že oň Vučičova strana príde, by to mohlo podlomiť jeho silnejúce autokratické vládnutie. Väčšina politických strán v prezidentských, všeobecných a komunálnych voľbách je pravicovo orientovaná, čo reflektuje skutočnosť, že u 6,5 milióna srbských voličov prevažujú konzervatívne postoje.
Kandidátov vo voľbách však má aj nová ľavicovo-zelená koalícia, ktorá svoju kampaň založila na potrebe riešiť dlhodobo zanedbávané environmentálne problémy. Opozícia tvrdí, že vojna Ruska na Ukrajine len posilnila Vučičovu dominanciu v srbskej politike i v mainstreamových médiách, uvádza AP.
Agentúra pripomína, že po vstupe ruských tankov na Ukrajinu sa slogan prezidentských volieb zmenil na "Mier. Stabilita. Vučič.". Vojna odpútala pozornosť verejnosti od diania v Srbsku a za podpory médií umožnila Vučičovi, aby prebiehajúcej kríze pripísal všetky problémy krajiny, povedal v rozhovore Dragan Djilas, bývalý starosta Belehradu a líder najväčšej opozičnej koalície Zjednotené Srbsko (Ujedinjena Srbija).
"Denne sa tu publikujú články o tom, ako v Taliansku a Nemecku stojí kilogram chleba deväť eur, ako nemajú palivo, ako budú mať potravinové lístky a akí sme my úžasní," podotkol Djilas. "Ľudia sú vystrašení, a to sa autoritám vždy hodí, pretože si ľudia povedia 'Teraz nič nemeňme'", dodal.
Srbsko ako tradičný spojenec Ruska odmietlo výzvy z Európskej únie a Spojených štátov, aby sa pripojilo k sankciám voči Moskve a odvolalo sa pritom na národné záujmy. Vyslanec Srbska v Organizácii Spojených národov hlasoval v prospech rezolúcie odsudzujúcej útok Moskvy na Ukrajinu ako porušenie medzinárodného práva.