Nie je dostatočne silný
Radoslav Štefančík, politológ
- Za jeho najväčší úspech možno považovať to, že táto vláda funguje napriek konfliktom, ktoré jej členovia majú. Otázkou je, či je to pričinením Eduarda Hegera, alebo tým, že sa Igor Matovič stiahol zo svetla reflektorov. Je konsenzuálny typ politika, ktorý nevyhľadáva konflikty, ak sa aj vyskytnú, snaží sa ich hasiť. Nie je dostatočne silný, aby dokázal vystúpiť proti nominantom vlastnej strany, teda OĽaNO.
Určite prvým nominantom na odstrel by bol pre prešľapy minister vnútra Roman Mikulec, ale mimoriadne slabá a nevýrazná je aj ministerka kultúry Natália Milanová. Koaličná zmluva mu to síce neumožňuje, ale tzv. slepým črevom vlády, teda človekom, o ktorom vieme, že je, ale nevieme načo, je Štefan Hollý za Sme rodina. Heger nevie potiahnuť ani preferencie strany, lebo ako politik nevyvoláva u voličov žiadnu emóciu. Ale keď do kresla premiéra posadíte destilovanú vodu, nemáte potrebu reagovať.
Robí to lepšie ako Matovič
Jozef Lenč, politológ
- Výkon funkcie premiéra zvládol, robí ho výrazne inak a lepšie ako Igor Matovič, spôsobom, ktorý zvyšuje dôveryhodnosť inštitútu premiéra. Podarilo sa mu vrátiť vážnosť tomuto úradu, pretože pri Igorovi Matovičovi to bola postupná degradácia, podarilo sa mu udržať koalíciu spolu, hoci to nevyzeralo, že sa to podarí, a vyzerá, že už nehrozí rozpad koalície a predčasné voľby. Vzhľadom na to, že je človekom kompromisov, podarilo sa mu minulý rok presadiť síce len dve reformy, ale predsa aspoň nejaké.
Prešľapom jeho vlády je pokračovanie v politike „našizmu“, teda dosadzovanie svojich ľudí do úradov, nepodarilo sa mu presadiť reformy napríklad v súdnictve, nepodarilo sa mu obnoviť dôveru v štát a presvedčiť verejnosť, že táto vláda má snahu riešiť problémy bežného občana, čo môže mať v budúcnosti dosah na dôveru v demokratický systém.
Nepredpokladám, že v OĽaNO nahradí Matoviča
Aneta Világi, politologička
- Možno oceniť jeho pokojné vystupovanie a aj to, že nie je samoľúby a egocentrický. Slovensko má skúsenosti z minulosti s premiérmi, ktoré takéto vlastnosti mali. Z môjho pohľadu sa s jeho ročným pôsobením nespájajú žiadne vyslovene prešľapy naviazané na jeho osobu. To, čo mu možno vyčítať, je slabá angažovanosť v hľadaní politickej podpory pre kľúčové vládne návrhy.
Jej absencia môže súvisieť s postavením, ktoré získal ako premiér-nominant, nie však predseda koaličnej strany. Osobne nepredpokladám, že by Igor Matovič uvažoval o odovzdaní postu predsedu OĽaNO pánovi Hegerovi a to aj napriek klesajúcim preferenciám strany. OĽaNO je strana jedného muža. Skôr si viem predstaviť, že bude Eduard Heger viesť kandidátnu listinu (bude volebným lídrom) a pomôže OĽaNO v predvolebných diskusiách.
Najväčšie prešľapy
- Nepresadil reformy v koalícii, pre ktoré nám hrozí prepadnutie eurofondov - problémom je súdna mapa, ale napríklad aj sľubované protikorupčné opatrenia.
- Nečinne sa prizeral dosadzovaniu ľudí na vysoké posty bez výberového konania (Slovenský pozemkový fond, Protimonopolný úrad).
- Nedokázal presadiť vyšší rast miezd zdravotníkov a učiteľov.
- Nebol dostatočne razantný pri prešľapoch a kauzách ministrov svojej vlády.
- Problémové kroky vlády proti znižujúcej sa životnej úrovni a vysokej inflácii.
- Necestoval spolu s ďalšími premiérmi do Kyjeva na stretnutie s ukrajinským prezidentom Zelenským.
- Vláda nezvládla presvedčiť dostatok ľudí na očkovanie proti COVID-19 a problémy mala aj pri utečeneckej kríze, na ktorú nebola nachystaná.
Toto sa podarilo
- Dôstojná prezentácia Slovenska na medzinárodnom fóre.
- Dokázal udržať pohromade rozhádzanú koalíciu, ktorá sa udržala a hovorí, že je pevnejšia.
- Snaha o nekonfliktné riešenie vecí - hľadanie kompromisu.
- Podarilo sa mu presadiť v koalícii aspoň časť reforiem.
- Správna reakcia pri ruskej invázii na Ukrajinu - razantná podpora Ukrajincov.