Tri ceny udelili aj rockovej skupine Foo Fighters, ktorá sa však na odovzdávaní Grammy po nedávnej smrti svojho bubeníka Taylora Hawkinsa nezúčastnila.
Cenu za „objav roka“ si odniesla devätnásťročná speváčka Olivia Rodrigová, ktorá sa už predtým preslávila svojimi hereckými výkonmi. Až vlani zaspievala veľký hit drivers licencie, ktorý slávil úspech ako u kritikov, tak komerčne. Jej album Sour sa stal najlepším popovým vokálnym albumom. "Toto je môj najväčší sen, ktorý sa stal skutočnosťou," vyhlásila.
Tradičná ceremónia udeľovania cien Grammy sa mala pôvodne konať 31. januára. Vzhľadom na rýchle šírenie koronavírusového variantu omikron ju však odložili na začiatok apríla a preložili z Los Angeles po prvý raz do Las Vegas, ktoré organizátori považovali z hľadiska pandémie za menej rizikové. Takmer štvorhodinové podujatie vysielané naživo v americkej televízii moderoval komik Trevor Noah.
Ceny Grammy, ktoré majú podobu zlatého gramofónu na čiernej podkladovej doske, udeľuje od roku 1959 Národná akadémia hudobného umenia a vied (NARAS) za výnimočné úspechy v hudobnom priemysle. Pôvodne sa ocenenie nazývalo Gramophone Awards. Patrí k najvýznamnejším hudobným oceneniam na svete a považuje sa za ekvivalent filmových Oscarov.
Viac ako 13 000 členov NARAS rozhodovalo tento rok o víťazoch v 86 kategóriách.