Ďalšia oblasť, v ktorej zaostávame. Na Slovensku máme iba 12 % žien, ktoré pracujú ako špecialistky v oblasti informačno-komunikačných technológií. Podľa štatistík Európskej komisie pritom ženy tvoria až 52 % populácie EÚ. Ženy pracujúce v tejto oblasti majú tiež v priemere o 19 % nižšie platy ako ich mužskí kolegovia. Ale ani situácia v rámci Únie nie je ideálna. V EÚ v obore IT na pozícii špecialistky pracuje 17 % žien.
Technické profesie, svet inovácií a podnikania musíme viac sprístupniť pre šikovné dievčatá i ženy a dať im šancu naplno využiť ich potenciál. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien to zdôraznila aj vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová, ktorá sa zúčastnila vo Francúzsku na digitálnom summite EÚ. Jednou z tém rokovania bolo práve postavenie žien v oblasti informačno-komunikačných technológií a inovácií.
„Najmä v týchto pohnutých dňoch, kedy milióny ukrajinských žien čelia agresii zo strany Ruska a vojna ich aj s rodinami vyháňa z domovov, musíme prestať vnímať tento sviatok iba formálne. Musíme viac robiť pre to, aby všetky ženy mali šance na dôstojný život, kariérnu sebarealizáciu a aby mohli v mieri a v bezpečí vychovávať svoje deti. Máme sa v čom zlepšovať aj u nás, na Slovensku,“ zdôraznila vicepremiérka Remišová, ktorá sa v marci vo francúzskom meste Nevers zúčastnila na summite ministrov EÚ zodpovedných za oblasť telekomunikácií.
Podľa Štatistického úradu SR bol v roku 2020 rozdiel medzi mužmi a ženami v priemerných nominálnych mesačných zárobkoch 17,9 %. Muži v priemere zarábali 1 460 eur a ženy 1 198 eur, teda o 262 eur menej. Koronakríza problém rozdielov platov medzi mužmi a ženami prehĺbila. Podľa odhadov Svetového ekonomického fóra sa okresal príjem žien od začiatku pandémie globálne o približne 7,5 %, v prípade Slovenska je to zhruba 6 %.