Viaceré vodný plochy a toky sa pasujú s hromadným úhynom rýb. "Najčastejšou príčinou týchto úhynov je vypúšťanie znečisťujúcich látok do vodných tokov. Znečisťujúce látky môžu pochádzať z rôznej priemyselnej a poľnohospodárskej činnosti alebo pochádzajú z rôznych aktivít na zbavovanie sa odpadu a odpadových vôd (napr. žumpy). Môže ísť aj o vypúšťanie obsahu cisternových vozidiel, ich preplachovanie, vypúšťanie odpadových vôd mimo objektov ich čistiarní, alebo nadmerné používanie chemických látok v poľnohospodárstve," upozorňuje Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.
"Osobitne nebezpečné obdobie je v súčasnosti, kedy majú vodné toky nízke prietoky a aj malé množstvo vypustených znečisťujúcich látok môže mať fatálne následky na kvalitu vody vo vodných tokoch a na život v nich. Tento druh protiprávnej činnosti má mimoriadne nepriaznivé následky na životné prostredie a súčasne môže ohrozovať aj zdroje pitnej vody. Znečisťovanie vody a vodných zdrojov môže byť v niektorých prípadoch nevratné a spôsobí tak nenahraditeľné škody pre spoločnosť a životné prostredie," uvádza Polícia Slovenskej republiky na svojom facebooku.
Polícia zároveň vyzýva ľudí, aby boli obozretní a všímali si, ak sa niekto správa protiprávne. Za takéto konanie hrozí aj právny postih. "Upozorňujeme občanov, že aj nedbanlivostné konanie pri manipulácii so znečisťujúcimi látkami vo voľnej prírode, ktorého následok bude znečistenie vody a prípadný úhyn vodných organizmov, môže byť v určitých prípadoch kvalifikované ako trestný čin ohrozenia a poškodenia životného prostredia podľa § 300 alebo § 301 Trestného zákona, trestný čin porušovanie ochrany vôd a ovzdušia podľa § 303 alebo § 304 Trestného zákona alebo trestný čin porušovanie ochrany rastlín a živočíchov podľa § 305 Trestného zákona. V závislosti od okolností skutku, alebo od jeho následku, môže byť páchateľ za takéto konanie odsúdený na trest odňatia slobody až 10 rokov," hovorí polícia.