Digitálny dolár zatrasie svetovým finančným systémom. Biden preto Fedu nariadil, aby skúmal a zvážil aj riziká a výhody tohto kroku. USA sa vzhľadom na explozívny nárast súkromných digitálnych mien, ako je bitcoin, zamerajú na výskum, vývoj a možnosti nasadenia americkej digitálnej meny. Najväčšia svetová ekonomika sa tak pripojí k viac ako 100 krajinám, ktoré skúmajú, alebo spustili pilotné programy s vlastnou digitálnou menou centrálnej banky, vrátane čínskeho digitálneho jüanu.
Vlády a investori na celom svete sa spoliehajú na americký dolár ako na bezpečnú investíciu. Dolár je tiež kľúčovým prvkom medzinárodného obchodu vrátane globálneho trhu s ropou. „Digitálna mena centrálnej banky (CBDC) Spojených štátov môže mať potenciál podporovať efektívne a lacné transakcie, najmä cezhraničné prevody finančných prostriedkov a platby, a podporovať lepší prístup k finančnému systému,“ uvádza sa v príkaze, podľa ktorého by to mohlo byť aj menej riskantné ako súkromné digitálne aktíva.
Americká ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že vládne agentúry „… vyhodnotia potenciálne riziká finančnej stability digitálnych aktív a posúdia, či majú vhodné záruky.“ Vzhľadom na globálne dôsledky používania digitálnych aktív bude Washington spolupracovať s ostatnými vládami na snahách o „… vyriešenie rizík súvisiacich s nezákonným financovaním, ochranou spotrebiteľov a investorov a predchádzaniu hrozbám pre finančný systém a širšiu ekonomiku,“ povedala Yellenová.