Dodala ale, že situácia sa zmení, pokiaľ Južná Kórea zaútočí ako prvá. "To nie je len hrozba. Ide o podrobné vysvetlenie našej reakcie na možnú neuváženú vojenskú akciu zo strany Južnej Kórey," uviedla severokórejská predstaviteľka. Komunistická Severná Kórea tento rok odpaľuje rakety nezvykle často, za čo sa jej dostalo odsúdenia zo strany USA, Južnej Kórey a Japonska. OSN zakázala Severnej Kórei vykonávať testy balistických a jadrových zbraní a uvalila na ňu prísne sankcie. KĽDR však tento zákaz pravidelne porušuje.
Predstavitelia Soulu a Washingtonu sa obávajú, že sa Severná Kórea chystá prvýkrát od roku 2017 obnoviť testy jadrových zbraní. Podľa analytikov sa KĽDR snaží vyvinúť tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena, aby obnovil s Pchjongjangom rokovania a bol ochotný severokórejskému režimu ponúknuť ústupky v podobe zmiernenia sankcií.
Bidenova vláda ponúkla Pchjongjangu obnovenie rozhovorov, ale trvá na tom, že KĽDR nezíska žiadne úľavy ani ekonomické výhody, kým neprikročí k reálnym krokom smerujúcim k zastaveniu svojho jadrového a raketového zbrojného programu.