Tvrdia to vedci z amerického štátu Maine, ktorí extrakt z tejto rastliny experimentálne otestovali. Podľa ich štúdie fenolické výťažky z brusnice čučoriedkovej, známej ako čučoriedka, podporujú takzvanú vaskularizáciu a migráciu kmeňových buniek. Prvý proces zahŕňa tvorbu nových vlásočníc v mieste rany a dopravu dôležitých látok, živín a kyslíka do rany. Vaskularizácia je väčšinou zhoršená pri cukrovke a ďalších chronických ochorení.
Fenoly z čučoriedky podľa profesorky Dorothy Klimisovej-Zacasovej výrazne podporujú vaskularizáciu a migráciu kmeňových buniek do rany. Urýchľujú tým proces hojenia rán. Aj tých, ktoré sa hoja zle a prechádzajú do chronickej verzie. Tím z Univerzity v Maine testoval aplikáciu gélu s čučoriedkovými fenolmi pri liečbe rán u pokusných hlodavcov. Po aplikácii sa hojivosť rán zvýšila o dvanásť percent.
„Divoké čučoriedky majú schopnosť podporiť migráciu buniek, tvorbu nových ciev a vaskularizáciu a uzatváranie rany. To je obzvlášť dôležité pri chorobách, ktoré vyžadujú zvýšenú hojivosť rán s chronickým výskytom rán, napríklad u diabetikov, popálených osôb a preležanín,“ tvrdí doktorka Tolu Esther Adekeyeová.