Nákupy však zaťažujú naše peňaženky viac ako vlani. Za potraviny a nealkoholické nápoje si podľa najaktuálnejších údajov štatistického úradu priplácame medziročne viac až o 9,6 %. To v praxi podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej znamená, že kým vo februári 2021 urobili Slováci nákup potravín za 100 eur, vo februári 2022 to už bolo takmer o 10 eur viac.
Zákazníci v obchodoch platia viac o 26,9 % najmä za oleje a tuky. Priplácajú si však aj za zeleninu, a to o 19,8 %. Chlieb a obilniny vyšli spotrebiteľov drahšie o 11,0 %, mlieko, syry a vajcia o 9,8 %. Z nealko nápojov Slováci platia viac za kávu, čaj a kakao a to o 8,6 %. Minerálne vody, nealko nápoje a šťavy ich vyšli viac ako vlani o 6,2 %.
Rast cien tovarov a služieb nielen na Slovensku láme v posledných mesiacoch rekordy. Inflácia vo februári dosiahla úroveň 9 %. Je to jej najvyššia úroveň za posledných sedemnásť rokov.
Na prudký nárast cien tovarov a služieb doteraz vplývali podľa Sadovskej dôsledky pandémie v podobe surovinovej krízy. Tá súvisí s nedostatkom surovín a vstupných materiálov potrebných na ďalšie spracovanie, s dlhými čakacími lehotami či oneskorenou finalizáciou mnohých produktov. Problémy na strane ponuky tak tlačia ceny nahor. „V ďalších mesiacoch budeme svedkami pokračujúceho zdražovania a to najmä pod vplyvom vojnového konfliktu na Ukrajine,“ dodala Sadovská.