Prevažovala klientela zo Slovenska, čiastočne sa vrátili Poliaci i Česi. Tento rok mimoriadne prekvapili návštevníci z pobaltských krajín i Rumuni. „Bolo ich naozaj prekvapivo veľa. Nechýbali ani Maďari, ich prítomnosť rastie konštantne každým rokom. Zo štatistík napríklad vyplýva, že v januári do regiónu zavítalo takmer 29.000 ľudí, pričom takmer polovica sa zdržiavala na území mesta Vysoké Tatry,“ konkretizovala Blašková. Priemerná dĺžka pobytu bola zhruba tri noci, pričom návštevníci vyhľadávali predovšetkým hotely s kompletnými službami, prípadne aj priváty.
Blašková upozornila, že aj podľa niektorých analytikov boli opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu príliš prísne v porovnaní so zahraničím a z pohľadu ich efektívnosti na znižovanie krivky pandémie bol ich výsledok pochybný. „V podstate celý priemysel fungoval, okrem cestovného ruchu a gastra, a napriek tomu sa pandémia 'vlnila'. Podľa nás stačilo vypočuť podnikateľov a nastaviť pravidlá v spolupráci s nimi. Pandémii zatvorenie nepomáhalo a cestovnému ruchu tiež nie,“ skonštatovala riaditeľka.
V súvislosti s pomocou od štátu je podľa nej stále aktuálna požiadavka na zníženie DPH na 10 percent pre sektor cestovného ruchu. „Je to len jeden z nástrojov, ako vykompenzovať následky pandémie. Súvisí tiež s konkurencieschopnosťou turizmu voči okolitým krajinám, ktoré tieto opatrenia dávno prijali a pre ktoré aj mnoho slovenských klientov odišlo za zdanlivo lacnejšou dovolenkou do zahraničia,“ uzatvára Blašková.