„Z dokladov, ktoré máme k dispozícii, nie je zrejmé, o aké ochorenie ide. Treba tiež povedať, že toto verejné zasadnutie inicioval práve obžalovaný svojím odvolaním a je na ňom, aby si zabezpečil všetky záležitosti tak, aby sa mohol zúčastniť,“ zhrnul rozhodnutie senátu Pavol Farkaš a uviedol, že budú konať aj v Kotlebovej neprítomnosti. Šéf ĽSNS označil na sociálnej sieti takýto postup za protizákonný a zverejnil fotografiu so svojím synom Ľudovítom.
Roky čakania na verdikt
Napriek svojej neúčasti si Kotleba vo svojom odvolaní neodpustil štipľavú poznámku na výšku svojho trestu vo výške 4 rokov a 4 mesiacov. Pýtal sa, či bola vecou náhody alebo či nešlo o propagáciu nacistickej organizácie SS, lebo – ako sa vraj dočítal na internete – číslo 44 na túto organizáciu odkazuje. O tomto treste rozhodla samosudkyňa ŠTS Ružena Sabová.
Tá v polovici októbra 2020 uznala Kotlebu za vinného z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a poslala ho neprávoplatne za mreže, čo zdôvodnila aj v 40-stranovom rozsudku. Stalo sa tak napriek tomu, že Kotleba venoval veľa energie tomu, aby dokázal, že suma na šekoch pre rodiny s postihnutými deťmi vo výške 1 488 eur je náhodná. Dokladoval to napríklad cenou ponožiek v obchodnej sieti, ale aj zmluvou herca Milana Lasicu s RTVS, podľa ktorej dostal honorár v tej istej výške.
Zrušia stranu?
Otázne je, aký osud stihne stranu, ktorá stojí a padá na svojom vodcovi, ktorý po novom nebude v parlamente. Automaticky totiž prichádza o mandát poslanca, keďže bol odsúdený za úmyselný trestný čin. „Nebojovalo sa o môj pobyt za mrežami, ale len o zbavenie Mariana Kotlebu poslaneckého mandátu,“ napísal predseda ĽSNS na facebooku. Na Kotlebovo miesto zasadne Slavěna Vorobelová a nie je jasné, či bude ĽSNS podporovať.
Ak by sa ku kotlebovcom nepridala, ĽSNS by o klub prišla, keďže by v parlamente mala už len sedem zákonodarcov. Ambíciu zakázať činnosť strany mal už bývalý prokurátor Jaromír Čižnár. Najvyšší súd však v roku 2019 jeho návrh zamietol. Podobné úmysly deklaroval aj súčasný šéf Generálnej prokuratúry Maroš Žilinka. Jeho súčasný námestník Jozef Sedlák bol včera vo vyjadreniach opatrnejší „Dôkladne monitorujeme situáciu, naše závery sa opierajú nielen o závery našich súdov, ale aj medzinárodných. Každý jeden moment vyhodnocujeme,“ dodal.