O čo išlo v šekovej kauze?
Kotleba rozdával kontroverzné šeky v hodnote 1 488 eur 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Trom rodinám ich odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici. Znalci pred ŠTS potvrdili, že čísla 14 a 88 sú medzinárodnou šifrou medzi extrémnymi pravičiarmi. Prokurátor Tomáš Honz je presvedčený, že sumu treba čítať samostatne ako čísla 14 a 88. Prvé je odkazom na 14-slovný výrok amerického rasistu Davida Lana: „Musíme chrániť existenciu svojho ľudu a budúcnosť bielych detí.“ Číslo 88 zasa odkazuje na ôsme písmeno abecedy – H. Dve osmičky sú dve H, teda odkaz na nacistický pozdrav Heil, Hitler!
Bude sa štylizovať do roly obete
Radoslav Štefančík, politológ
- Keby bol Marian Kotleba riadne odsúdený právoplatne, vtedy by to zakývalo jeho politickou kariérou, teraz si myslím, že sa nič vážne nestane, hoci bude musieť opustiť poslanecké lavice. Bude sa štylizovať do roly obete a vykrikovať, že tento štát k nemu pristupuje nespravodlivo. Smerom k budúcim voľbám treba povedať, že to bude mať ťažké, ale rozhodujúci vplyv bude mať to, ako sa bude dariť strane Republika získavať voličov. Keď sa pozrieme do minulosti, o mandát prišiel aj Milan Mazurek a dnes napriek tomu patrí k najpopulárnejším politikom krajnej pravice.
Kandidovať môže až po zahladení obvinenia
Róbert Bános, advokát
- Podľa Ústavy Slovenskej republiky platí, že mandát poslanca NR SR automaticky zaniká dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin. Zároveň uvádzam, že prekážkou práva byť volený do NR SR je právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahľadené, t. j. kandidovať by mohol až po zahladení jeho odsúdenia. To znamená, že k automatickému zahladeniu príde po uplynutí doby podmienečného odkladu (t. j. za 18 mesiacov), za podmienky vedenia riadneho života.