Počas stredajšej rozpravy s poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu to uviedli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.
Michel, ktorý v pléne EP odsúdil "zločiny proti ľudskosti" v Buči a ďalších ukrajinských mestách, upozornil, že Európska únia bude musieť "skôr či neskôr" uvaliť sankcie aj na ruskú ropu a plyn.
"Vyjadrujeme rozhorčenie nad zločinmi proti ľudskosti, proti nevinným civilistom v Buči a mnohých ďalších mestách. Je to ďalší dôkaz, že ruská brutalita voči ukrajinskému ľudu nepozná hraníc," skonštatoval Michel. A zdôraznil, že na Ukrajine neprebieha žiadna "špeciálna operácia", ale dochádza tam k vojnovým zločinom, o ktorých EÚ zhromažďuje dôkazy, aby zodpovedné osoby boli postavené pred súd.
Von der Leyenová europoslancom pripomenula, že okrem piateho balíka sankcií voči Rusku navrhnutého v utorok, ktorý sa týka zákazu dovozu ruského uhlia, prerušenia kontaktov s veľkými bankami či uzavretia európskych prístavov pre ruské lode, pripravuje EÚ aj ďalšie sankcie, a tie budú s najväčšou pravdepodobnosťou zahŕňať aj opatrenia proti dovozu ruskej ropy.
"Teraz sa musíme pozrieť na príjmy, ktoré Rusko získava z fosílnych palív. Sankcie EÚ sú relevantné, pretože ovplyvňujú Rusko silnejšie ako naše slová," uviedla počas prejavu v europarlamente. Podľa jej slov už viac ako 40 štátov sveta prijalo sankcie voči Rusku, pričom Únia očakáva, že iné krajiny tieto sankcie nebudú obchádzať. "Pre Čínu a zvyšok sveta je kľúčové zaujať stanovisko k tejto vojne. Ako člen Bezpečnostnej rady OSN má Čína povinnosť nezostať neutrálna," povedala von der Leyenová.