Nová štúdia na ľuďoch naznačuje, že keď necháte zapnuté aj slabé svetlo počas spánku, môže to narušiť hladinu cukru v krvi. Ak necháte cez noc zapnutý televízor alebo nočné svetlo, môže to mierne narušiť váš spánok natoľko, že naruší spôsob, akým naše telá normálne udržiavajú hladinu cukru v krvi v zdravom rozmedzí.
Podľa štúdie už jedna noc strávená spánkom v miestnosti so zapnutým svetlom stačila na to, aby účastníci nasledujúce ráno mali o niečo horšiu hladiny cukru v krvi. Predchádzajúce populačné štúdie zistili, že ľudia, ktorí spia so zapnutým svetlom alebo televízorom v spálni, majú väčšiu pravdepodobnosť nadváhy alebo cukrovky.
Tím Phyllis Zee na Feinbergovej lekárskej fakulte Northwestern University v Chicagu podľa magazínu New Scientist skúmal súvislosť tak, že požiadal 20 zdravých dobrovoľníkov, aby strávili dve noci v ich spánkovom laboratóriu. Prvú noc všetci účastníci spali vo veľmi tmavej miestnosti. Počas druhej noci polovica spala s úrovňou osvetlenia 100 luxov, čo zodpovedá zapnutému televízoru alebo nočnému svetlu alebo jasnému pouličnému svetlu presvitajúcemu cez tenké závesy. Následne obidve dopoludnia tím vedcov skúmal hladinu cukru v krvi všetkých dobrovoľníkov pomocou dvoch bežných testov. Ľudia, ktorí druhú noc spali v slabo osvetlenej izbe, mali o niečo horšiu hladinu cukru v krvi ako prvú noc, keď bola v miestnosti takmer tma. „Mysleli si, že sa dobre vyspali, ale váš mozog vie, že svetlá sú zapnuté,“ hovorí Zee. Ľudia, ktorí spali obe noci v tmavých podmienkach, mali iba malý rozdiel v úrovni hladiny cukru v krvi.