Miliónové veľkomestá ohrozuje stúpajúca hladina svetových oceánov. Inteligentné inžinierske riešenia, ako sú „pieskové motory“ a umelé útesy, budú v budúcnosti brániť pobrežia. Na mnohých miestach však najefektívnejším riešením bude riadený ústup do vnútrozemia.
Aminath Shauna vyrástla na atole Addu, malej skupine ostrovov na Maldivách, ktorých dediny a plážové letoviská sa rozprestierajú okolo centrálnej lagúny. Nízko položené ostrovy, ako sú Maldivy, kde pol milióna ľudí žije sotva meter nad Indickým oceánom, sú ohrozené pokiaľ ide o hrozbu stúpajúcej hladiny morí spôsobenú globálnym otepľovaním. „Jedna z mojich prvých spomienok je na prílivové vlnobitie a veľký chlebovník, ktorý spadol priamo pred naším domom,“ hovorí teraz 30-ročná Aminath, ktorá je v súčasnosti ministerkou životného prostredia ostrovného štátiku. „Toto je niečo, s čím som vyrastala,“ dodáva.
Dôsledky stúpania morí však pocítime široko ďaleko. V najhoršom prípade by sa priemerná hladina mora mohla v tomto storočí zvýšiť takmer o 2,5 metra. Aj zlomok z toho by bol katastrofálny. Na celom svete žije viac ako štvrť miliardy ľudí v nadmorskej výške menšej ako 2 metre, a to aj v mestách ako Jakarta, Rio de Janeiro alebo Miami.
Aminath to veľmi dobre vie. Ako ministerka životného prostredia a zmeny klímy na Maldivách je súčasťou komunity politikov a vedcov, ktorí sa snažia zistiť, ako rýchlo stúpnu hladiny morí, či sa to dá spomaliť a čo to znamená pre nás všetkých. Na niektorých miestach nám nové spôsoby, ako zastaviť príliv, môžu kúpiť niekoľko desaťročí. Inde to nebude možné. Čelíme katastrofe, ktorá sa pomaly odohráva. Efektívne reagovať znamená zásadnú zmenu v spôsobe nášho myslenia.