Oznámila to v stredu austrálska vláda, z ktorej vyhlásenia cituje tlačová agentúra AFP. Pozostatky 108 ľudí vrátane najznámejších kostier známych ako Mungo Man a Mungo Lady budú uložené v blízkosti ich pôvodného miesta odpočinku v Národnom parku Mungo – približne 11 hodín jazdy autom západne od Sydney, uviedol minister životného prostredia Nového Južného Walesu James Griffin.
Mungo Man and 107 individual remains that prove Aboriginal people have been in Australia for more than 42,000 years are set to be returned to country in landmark federal government decision. https://t.co/FaJvPKBPHr
— ABC Indigenous (@ABCIndigenous) April 5, 2022
"Hoci objav Mungo Mana a Mungo Lady pomohol vedcom dokázať, že domorodci žijú v Austrálii už viac než 42.000 rokov, je načase nechať ich duše odpočívať v pokoji," dodal.
Tieto nálezy v lokalitách Lake Mungo a Willandra Lakes z rokov 1960–80 nanovo definovali antropologické chápanie Austrálie a zároveň posunuli o desaťtisíce rokov dozadu odhady časového horizontu, v ktorom sa ľudia prvýkrát objavili na tomto kontinente.
Pozostatky po odkryve vedci odviezli za účelom skúmania, avšak bez povolenia tamojších domorodých predstaviteľov, ktorí desaťročia bojovali za navrátenie ostatkov na pôvodné miesto, medzitým zapísané na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.
Patsy Winchová, predsedníčka poradnej skupiny domorodcov, ktorá zastupuje kmeňové skupiny Paakantji, Mutthi Mutthi a Ngiyampaa z tejto oblasti, rozhodnutie vlády o opätovnom pochovaní prehistorických obyvateľov privítala.