Nová správa OSN o klimatickej zmene neprináša dobré správy. Podľa nej budú totiž extrémne lesné požiare čoraz častejšie a do konca tohto storočia sa zvýšia o približne 50 %. V správe sa dokonca píše, že v Arktíde a iných oblastiach, ktoré predtým neboli zasiahnuté požiarmi, existuje zvýšené riziko.
Vedci definujú extrémne požiare ako mimoriadne požiare, ktoré sa vyskytujú približne raz za sto rokov. Tvrdia, že nárast teploty a zmeny v spôsobe, akým využívame pôdu, budú viesť k ich nárastu. Nová štúdia požaduje radikálne prerozdelenie finančných zdrojov z boja proti požiarom do prevencie. Vedci z Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) tvrdia, že veľké požiare, ktoré horia celé týždne, už v mnohých častiach planéty, kde sa aj predtým vyskytovali, horia dlhšie.
Táto najnovšia štúdia hovorí, že do roku 2030 dôjde k celosvetovému nárastu extrémnych požiarov až o 14 % v porovnaní s počtom zaznamenaným v rokoch 2010 – 2020. Nárast by mohol dosiahnuť 30 % do roku 2050 a 50 % do konca storočia. „Analýza bola založená na definícii katastrofického požiaru, ktorý sa vyskytne raz za 100 rokov, takže ide o požiar s veľmi nízkou frekvenciou,“ povedal Dr Andrew Sullivan z Organizácie pre vedecký a priemyselný výskum Commonwealthu (CSIRO) v Canberre. Austrália.
A aj keď štúdia robí iba projekcie extrémnych udalostí, autori sa domnievajú, že so zmenami využívania pôdy a zvyšovaním populácie sa zvýši aj počet požiarov. To by mohlo mať významné dôsledky na zmenu klímy, pretože dodatočné spaľovanie zvýši množstvo uhlíka emitovaného do atmosféry.