Tento vzácny živočích sa udomácnil vo vyvieračkách. Patrí k ohrozeným živočíchom a hoci meria len tri milimetre, jeho spoločenská hodnota je až 200 eur. Tomuto ulitníkovi sa darí na miestach, kde na povrch vyviera voda.
„Sadleriánka panónska je endemit, pretože jej biotopom sú iba spomínané vyvieračky. Ide o chránený druh európskeho významu. Voľným okom bežný návštevník pozoruje len také malé bodky, ale pod lupou vidieť aj ulitu tohto miniatúrneho živočícha. Na kameňoch sa javí zelenej farby, ale v skutočnosti je skôr sivý. Jeho povrch pokrývajú zelené riasy,“ uviedol zoológ Správy Národného parku Slovenský kras Milan Olekšák.
Pripomenul, že najväčším rizikom sú pre sadleriánku najmä ľudské aktivity. „Regulátorom jej početnosti je samotná príroda, lebo pri nedostatku vlahy vyvieračka dokonca vyschne a potom tento ulitník cíti ohrozenie. Na území krasových vyvieračiek Slovenského krasu sa vyskytuje masovo. Na ploche metra štvorcového možno nájsť desiatky až stovky jedincov,“ dodal Olekšák. Najviac sa sadleriánke darí v lokalitách Teplické a Plešivecké stráne, Kečovské škrapy a v okolí Jablonova nad Turňou.
Sadleriánka panónska
Drobný vodný ulitník s kužeľovitou, maximálne 3,1 mm dlhou ulitou, sa živí riasami. Farba je pôvodne sivastá, väčšinou však pokrytá zelenými či inými riasami. Závity sú výrazne klenuté, ústie je šikmo široko oválne a jeho výška tvorí väčšinou polovicu celkovej výšky ulity. Má dobre vyvinutý pysk.