Škola je podľa neho pyšná na to, že sa im podarilo mramor získať. „Je ho tam na tony a kúsok bol ponúknutý aj nám, z čoho máme veľkú radosť. Hneď, ako sme dostali ponuku, sme zobrali auto a odviezli si ho dve palety, asi okolo 800 kíl. Zobrali sme skôr úlomky, ktoré by už boli len ťažko použiteľné na iné účely,“ dodal riaditeľ. Podľa neho mramor nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť.
„Je to materiál, ktorý môže byť pokojne vyložený vonku. Je to sivý kameň, ktorý sa opracováva ľahšie ako iné. Je pomerne zrnitý, ako kryštálový cukor,“ opísal parádny dar. V Divadle Nová Scéna mramor zasa použijú na opravu schodov vo foyeri a niektorých prasklín v dlažbe. „Mramor je zatiaľ v sklade v Rači. Upozornil nás naň jeden pán, ktorý ho čistil a opracovával. Potrebovali sme čo najsvetlejšie časti, zobrali sme asi jeden kubík,“ prezradila PR manažérka divadla Zuzana Šebestová.
Kube sme dali odborníkov, oni nám poslali mramor
Katarína Nádaská, etnologička
- Ide o špeciálny kubánsky mramor, ktorý nikde inde v Česku a na Slovensku nenájdeme. Bol darom od vtedajšieho komunistického diktátora Fidela Castra. Mramor je veľmi vzácny, preto sa rozhodli použiť ho pri stavbe Domu odborov Istropolis, ktorý bol reprezentatívnou budovou a vrcholom architektúry socialistického realizmu. Mramorom bola obložená celá budova, čo je veľmi neobvyklé. Podobné dary mali v časoch socializmu ukázať spoluprácu krajín východného bloku. Nie je jasné, čo presne Fidel Castro, a teda celá Kuba, za tento dar na revanš dostal. Množstvo špecialistov zo Slovenska tam však chodilo pracovať, keďže sa vtedy Kuba rýchlym tempom rozvíjala.