Pravdepodobný pôvodný strategický cieľ Kremľa, teda dosadiť nové proruské politického vedenia na Ukrajine a rýchlo stabilizovať situáciu, je podľa Bulku už mimo realitu. "Rusi utŕžili len ťažko nahraditeľné straty, najmä profesionálnych vojakov. Pre zachovanie bojaschopnosti musia teda nevyhnutne prijať razantné opatrenia na obmedzenie strát techniky aj osôb," uviedol odborník.
Je tak podľa neho veľmi pravdepodobné, že Ruská federácia prijala nový, realistickejší strategický cieľ. Bude ním podľa neho zrejme získať pre Kremeľ dobrú vyjednávaciu pozíciu pre politické rozhovory o ukončení konfliktu. "Pôjde teda hlavne o to, aby ruské vojská zostali na ukrajinskom území ako efektívna bojová sila schopná dosiahnuť aspoň lokálne víťazstvo pred ďalším kolom politických rokovaní. Táto zmena umožní ruskej armáde redukovať rozsah operácií a voliť tie stretnutia, kde má šancu na víťazstvo s malými stratami. Zároveň bude ruský režim konsolidovať svoju vládu na obsadených územiach," uviedol odborník.
Ruská armáda v posledných dňoch sťahovala svoje jednotky zo severu Ukrajiny, predovšetkým od Kyjeva. Podľa informácií ukrajinskej strany sa preskupuje a pripravuje na ofenzívu na východe Ukrajiny. Ukrajinská armáda sa podľa Bulky zatiaľ nenechala vmanévrovať do rozsiahlejšieho stretnutia v otvorenom teréne. Namiesto toho vťahuje Rusov do takzvanej opotrebovacej vojny v uliciach miest.
V takej vojne ide o to zničiť nepriateľovi toľko techniky a vyradiť z boja toľko vojakov, že stratia schopnosť pokračovať v boji. Ukrajinské ozbrojené sily sa tak podľa Bulky zatiaľ sústredili na boj v mestách a útoky malých jednotiek. "Táto taktika sa ale bude musieť zmeniť, pokiaľ budú chcieť vytlačiť ruskú armádu z ukrajinského územia. Zrejme bude nutné siahnuť k nasadeniu väčších formácií v útočných operáciách. S tým však budú narastať aj straty," uviedol odborník.
Vďaka mobilizácii síce nebude mať ukrajinské velenie podľa neho problém nahrádzať straty základného personálu, problémy však podľa Bulky nastanú s náhradou veliteľov, štábov a vysoko špecializovaných odborností. Ide o obsluhy zložitých systémov, ale aj o pilotov a podobne. Tu Ukrajina podľa Bulky nemá kde brať. "Ukrajina nebude mať problém nahrádzať straty ľahkej techniky dodávané Západom, kde najmä protitankové a protilietadlové komplety spolu s bezpilotnými prostriedkami budú aj naďalej hrať zásadnú úlohu. Náhrada sofistikovanejších systémov bude komplikovaná predovšetkým z dôvodu zložitého výcviku nových obsluhy," uviedol Bulka.
Aj keď sa podľa neho zdá, že Ukrajina je v opotrebovacej vojne momentálne úspešnejšia, pokiaľ ruská armáda obmedzí rozsah svojich operácií a zníži svoje straty, môže podľa Bulky pokračovať v boji aj do budúcnosti. "V najbližšej budúcnosti sa teda zrejme nedočkáme vojenského riešenia konfliktu. Ak existuje cesta k rýchlemu ukončeniu vojny, je to skôr cesta politická a diplomatická ako vojenská," uviedol Bulka.