Podľa najnovšej štúdie sa častice „hnedého uhlíka“ v dyme unášajú na sever a priťahujú teplo do polárnej oblasti. Autori štúdie veria, že rastúci počet požiarov pomáha vysvetliť, prečo sa Arktída otepľuje rýchlejšie ako zvyšok planéty. Najhoršie je, že podľa vedcov sa tento efekt môže ešte zvýšiť.
Za posledné desaťročie dym z obrovských požiarov v Austrálii, Portugalsku, na Sibíri a v USA zmenil farbu oblohy. Dym ovplyvnil ľudské zdravie a množstvo uhlíka uvoľneného pri spaľovaní pomohlo posunúť emisie na rekordnú úroveň. Teraz však vedci tvrdia, že všetko toto pálenie prispelo k ďalšiemu vážnemu problému – úbytku morského ľadu v Arktíde.
Výskumníci už dlho poznajú „čierny uhlík“, častice sadzí, ktoré sa uvoľňujú z dieselových motorov, spaľovania uhlia, sporákov a iných zdrojov. Tieto aerosóly, ktoré absorbujú slnečné svetlo a premieňajú ho na teplo, sú známe ako druhý najväčší prispievateľ ku globálnemu otepľovaniu.Vplyv týchto častíc na Arktídu a na oblaky bol dobre zdokumentovaný.
To isté sa však nedá povedať o hnedom uhlíku, ktorý pochádza hlavne zo spaľovania stromov a vegetácie, no v menšej miere sa vytvára aj z fosílnych palív. Účinok otepľovania tejto menej hustej látky bol v klimatických modeloch buď ignorovaný, alebo odhadovaný s obrovskou neistotou.
Aby vedci lepšie pochopili dopady, cestovali v roku 2017 okolo Severného ľadového oceánu na čínskom ľadoborci Xue Long. Zatiaľ čo niektoré predchádzajúce odhady ukázali, že hnedý uhlík bol zodpovedný len za 3 % otepľovacieho účinku v porovnaní s čiernym uhlíkom, vedci zistili, že v regióne spôsobuje oveľa väčšie škody. „Na naše prekvapenie pozorovacie analýzy a numerické simulácie ukazujú, že otepľovací účinok hnedých uhlíkových aerosólov nad Arktídou je až 30 % účinku čierneho uhlíka,“ hovorí hlavný Pingqing Fu, atmosférický chemik na Tianjin Univerzity v Číne.
Štúdia zistila, že lesné požiare boli hlavným zdrojom tohto hnedého materiálu – prispievali k otepľovaciemu účinku hnedého uhlíka v Arktíde dvakrát viac, ako fosílne palivá. Zatiaľ čo čierne sadze zohrali hlavnú úlohu, hnedý uhlík mal podiel na výnimočnom otepľovaní, ktoré sa v ostatných desaťročiach prejavuje v arktickej oblasti. Za ostatných 50 rokov sa ľadový sever otepľuje trikrát rýchlejšie ako zvyšok planéty.