Upozornil na to analytik RÚ SR Vladimír Kubrický. O vysokom raste cien bytov podľa analytika svedčí aj vývoj za posledné štyri roky. Ceny pri starších trojizbových bytoch v krajských mestách od roku 2018 stúpli priemerne o 76 %, pri dvojizbových dokonca o 80 %.
V prípade starších trojizbových bytov si najvyšší medziročný rast, 39 %, za posledný rok pripísal Trenčín. Naopak, najnižší, 17 %, dosiahla Bratislava. Práve tam si podľa analytika musí kupujúci pripraviť na byt najviac peňazí. Za posledné štyri roky sa ceny bytov v Banskej Bystrici zdvojnásobili a v Nitre stúpli o polovicu.
Ceny starších dvojizbových bytov sa za posledný rok najviac zvyšovali na východe, v Košiciach rástli o 38 % a v Prešove o 36 %. Najmenej stúpla trhová hodnota týchto bytov v Bratislave, a to o 17 %. Pri pohľade štyri roky dozadu je situácia podobná ako pri starších trojizbových bytoch. V Banskej Bystrici narástli ceny o rekordných 110 %, v Nitre najmenej, o 49 %.
Kubrický upozornil, že vojna na Ukrajine vohnala do neistoty aj trh nehnuteľností. Podľa neho sa črtajú dva scenáre, kam sa budú uberať ceny bytov či domov. Prvým je, že "bublina" spľasne a ceny bytov klesnú. Tento scenár predpokladá dlhšie trvanie vojny na Ukrajine a odstrihnutie Slovenska od dodávok plynu či ropy z Ruska. To sa podľa neho prejaví na prechodnom zastavení ekonomického rastu Slovenska a ešte vyššej inflácii. Očakáva, že v obave z poklesu cien sa časť investorov rozhodne zbaviť sa bytov a finančné problémy donútia k predaju aj časť ľudí. "Predávajúci prestanú mať 'veľké oči' a svoju nehnuteľnosť na trhu ponúknu za reálnu cenu. Na druhej strane ubudne kupujúcich," dodal s tým, že trh sa začne v druhom polroku 2022 ochladzovať.