Vojtěch Dárvík Máca je český fotograf, ktorý na Ukrajinu pricestoval 20. februára. Vtedy ešte netušil čo ho čaká. Momentálne sa vrátil po 49 dňoch späť domov. Ako sám na facebooku priznal, počas prvého mesiaca vojny stihol prejsť Mariupoľ, Dnipro, Kyjev, Buču, Hostomeľ. "Behom 49 dní, ktoré som na Ukrajine strávil, som bol svedkom hrôz a násilia, ktoré by nikto na svete nemal zažívať. Zbúrané štvrte, zdecimované a vyhorené dediny, desiatky mŕtvych tiel ležiacich na uliciach, masové hroby plné stoviek tiel," napísal fotograf.
Dárvík Máca nafotil surovú a brutálnu realitu, ktorá ostala na Ukrajine po činnosti ruských okupantov. Na vlastnej koži zažil hrôzy, na ktoré nikto nebol pripravený. O to viac ho prekvapilo, keď jeho práca a obrazy, ktoré si sám odžil, boli zneužité na presne opačný cieľ. Šírenie ruskej propagandy.
"Asi raz týždenne robím rýchle rešerše, kde sa presúvajú moje vojnové fotky. Aby som mal prehľad, mohol by som dôležité publikácie vložiť do portfólia alebo zistiť, či nejaké neboli ukradnuté. Čo vás však, ako fotografa naozaj desí, je, keď zistíte, že vaše fotografie boli použité na ruských weboch na úplne falošnú, lživú a vymyslenú propagandu," povedal fotograf, ktorý uviedol hneď dva príklady.
Jeho prvá fotka zachytávala pád ruskej rakety do obývanej časti Kyjeva, pričom zničila veľkú časť ulice a zabila jedného človeka. Ruské weby fotografiu ukradli a napísali k nej: "Podľa vojenského oddelenia sú ukrajinskí ozbrojenci vedení priamym rozkazom z Kyjeva - použiť akýkoľvek majetok a vybavenie civilného obyvateľstva, ktoré potrebujú, vstúpiť do bytov a vybaviť v nich strelnice a pri sebemenšom odpore majiteľov - zastreliť ich na mieste."
Ďalšia fotka dokumentaristu zachytávala zbombardované sídlisko v Kyjeve, so školou, škôlkou aj ihriskom. Ruský propagandistický web k nej napísal: "Ukrajinské úrady nariaďujú nacionalistickým práporom nakrúcať zinscenované videá o masakroch civilistov a rabovaní, ktorý údajne spáchal ruský vojenský personál. Zástupca rezortu obrany dodal, že pre naplnenie týchto požiadavok idú nacionalisti akokoľvek ďaleko, nešetria ženy, seniorov ani deti."
Fotograf ďalej objasnil, že fotky, ktoré takto zneužila ruská propaganda, boli oficiálne kúpené z agentúr, v ktorých je pri fotkách riadny popis, čo zobrazujú a kedy a kde boli vyhotovené. "Každý editor a redaktor v médiách teda vie a má presné podklady, čo fotografia zobrazuje za udalosť. Nejde teda spochybniť, že by ani ruská spravodajská propaganda tieto okolnosti nepoznala a len si fotku niekde stiahla. Ide o cielené a vedomé zneužitie s umelo vykonštruovaným a absolútne vymysleným príbehom, ktorý je ruskými médiami šírený a zverejňovaný," upozornil fotograf.