Zdražovanie v dôsledku oživovania po pandémii a vojny na Ukrajine pocítil už takmer každý z nás. Politici viacerých krajín Európskej únie zavádzajú špeciálne príspevky a odpustky pre rôzne skupiny ľudí, ktorým chcú pomôcť preklenúť ťažkú situáciu. Po čom všetkom siahajú?
Česká republika
Príspevok na bývanie
Vláda pod vedením premiéra Petra Fialu rozhodla o znížení spotrebnej dane na naftu a benzín o 1,50 CZK (6 eurocentov) na liter. K zníženiu spotrebnej dane ich dlhšiu dobu vyzývali dopravcovia, podľa ktorých doterajšie opatrenia vlády boli nedostatočné. Zníženie spotrebnej dane bude platiť od 1. júna do 30. septembra. „Pomôže to všetkým občanom, ktorí potrebujú jazdiť autom, aj všetkým dopravcom. Toto opatrenie pomôže všetkým lepšie znášať nárast cien, ktoré spôsobila ruská agresia na Ukrajine,“ povedal Fiala. Vláda pred časom schválila aj príspevok na bývanie, čo znamená, že štát uhrádza náklady na bývanie, ak presiahnu 30 % ich čistých príjmov (v Prahe 35 %). Viac ľudí tiež dostáva sociálne dávky, keďže zvýšili úroveň životného minima na 112 €.
Poľsko
Nulová daň na potraviny
Naši severní susedia sa ako jeden z možných príkladov spomínajú dlhšie. Tamojšia vláda napríklad zrušila daň z pridanej hodnoty na vybrané potraviny (chlieb, cereálne výrobky, mäsové výrobky, mliečne výrobky, džúsy), plyn či hnojivá. Taktiež sa znížila spotrebná daň na benzín a naftu o dve tretiny. DPH klesla z 23 % na 8 %, čo malo znížiť ceny motorových palív v prepočte o 15 centov na liter. Dočasné zníženie DPH bude platiť šesť mesiacov.
Maďarsko
Zastropovanie cien benzínu
Vláda v novembri zmrazila ceny benzínu a nafty na 1,30 €. V januári znížili ceny šiestich základných potravín - múky, cukru, slnečnicového oleja, mlieka, bravčového stehna a kuracích pŕs na úroveň cien z polovice októbra minulého roka. Zakázaný je tiež export obilia, keďže tejto suroviny je menej v dôsledku vojny na Ukrajine. Pred parlamentnými voľbami Viktor Orbán tlačil aj na trináste dôchodky.