Z okolia hlavného mesta sa väčšina okupantov stiahla, a tak cesta slovenského premiéra pôsobí na prvý pohľad bezpečnejšie ako návšteva českého predsedu vlády Petra Fialu. Heger prezradil, o čom bude so Zelenským rokovať, a Nový Čas zisťoval, na čo všetko musia myslieť bezpečnostné zložky.
Vojnou zmietaná Ukrajina je centrom svetového diania už mesiac a pol. Premiér Heger sa pridáva k predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen a šéfovi európskej diplomacie Josepovi Borrellovi, aby Zelenskému priamo vyjadril podporu. „Som rád a je mi cťou, že Slovensko je súčasťou delegácie a môžeme na mieste prejaviť silnú solidaritu s ukrajinským ľudom,“ povedal Heger. Za nevyhnutnosť považuje ich vojenský úspech, pretože to je dôležité pre bezpečnosť Slovenska.
So Zelenským chce prebrať aj opatrenia na úrovní EÚ. Prvé je vytvorenie povojnového fondu na obnovu Ukrajiny. „Druhým pilierom je, že vytvoríme reformný tím, ktorý bude intenzívne asistovať Ukrajine vo všetkých reformách, ktoré sú potrebné na to, aby mohla splniť kritériá a zrýchlene sa stať členom EÚ,“ vysvetľuje Heger.
Ďalším bodom rokovaní bude vytvorenie medzinárodného tribunálu na potrestanie vojnových zločinov na Ukrajine. „Ponúknem prezidentovi Zelenskému tím našich odborníkov na vyšetrovanie vojnových zločinov v Buči a ďalších mestách. Pomôžeme s dokumentovaním svedectiev o týchto zločinoch samotnými Ukrajincami, ktorí utiekli pred vojnou na Slovensko,“ rozpráva premiér. „Chceme tiež pomôcť s vývozom ukrajinskej pšenice vlakmi cez Slovenskú republiku, keďže prístavy sú blokované,“ dodal Heger.