Predseda vlády pred pár týždňami čelil kritike, že nešiel do Kyjeva so svojím českým, slovinským a poľským kolegom. „Nejdem si tam naprávať renomé,“ odmieta Heger s tým, že na pracovnú cestu ešte nešiel v nepriestrelnej veste. „Nejako špeciálne som sa však nepripravoval. Strach nemám, vážim si, čo Ukrajinci robia,“ konštatoval.
Zatiaľ nemá informácie o tom, že by so Zelenským mali dohadovať priamo vojenskú pomoc. Spolu s ním tam cestuje aj jeho poradca a expert na Rusko a Ukrajinu Alexander Duleba. Aké je riziko, že by na delegáciu mohli zaútočiť? „Nemyslím si, že na túto otázku pozná niekto skutočnú odpoveď. Mohlo by to mať aj veľmi negatívne dôsledky,“ uzavrel Heger.
Nikto nevie zabrániť zatúlanej strele
Juraj Zábojník, exšéf Úradu pre ochranu ústavných činiteľov
- Vždy je potrebné zvažovať prínosy a riziká. Túto cestu považujem za gesto, pričom to gesto vysoko prevažujú riziká. Pri návštevách cudzích štátov majú ústavní činitelia garantovanú ochranu v rámci Viedenskej konvencie. No myslieť si, že Ukrajina teraz ako hosťujúca krajina zaistí týmto činiteľom bezpečnosť stopercentne, by bolo chybné. A čo nie je zabezpečené stopercentne, to pri ochrane života ústavného činiteľa nie je zabezpečené vôbec.
Vy tam môžete mať aj neviemkoľko bodygardov, špeciálnych jednotiek a likvidačných protiteroristických kománd, ale hneď, ako letí nejaká termobarická alebo hypersonická strela, neovplyvníte to a nezabránite tomu. Môže ísť aj o zlyhanie jednotlivca zo strany agresora, ale aj z domovskej krajiny. Keď vychádzam z toho, kto všetko bojuje na oboch stranách - že to nie sú len profesionáli, ale aj amatéri - a kto všetko disponuje akými zbraňami, tak to, že sa niečo nestane, nemôže garantovať nikto.