Vojna na Ukrajine nás prinútila prehodnotiť, odkiaľ čerpáme energiu. Európa sa snaží odstaviť od ruského plynu. Mohli by však superveľké tepelné čerpadlá pomôcť vykurovať tisíce domácností a firiem? V Gateshead a Londýne sa chystajú spustiť dve takéto obrovské schémy – a dúfajme, že by mohli poskytnúť ekologickejší a lacnejší zdroj tepla.
„Na severovýchode bola masívna ťažba uhlia. Pod našimi nohami sa nachádza šesť rôznych banských diel,“ hovorí Jim Gillon, kráčajúc po stavenisku v Gateshead. Jim je manažérom energetických služieb pre Gateshead Council a zabezpečuje premenu tohto bývalého závodu na fosílne palivá na nový ambiciózny systém vykurovania.
Ukazuje na vrt, ktorý klesá 150 metrov pod blatistú zem. Rovnako ako mnoho starých uhoľných baní je teraz zaplavený vodou. Voda je však prirodzene teplá 15 °C a toto teplo je kľúčové. Len o pár metrov ďalej je nainštalované obrovské tepelné čerpadlo. Je to šikovný kúsok inžinierstva. Rovnakým spôsobom, akým môže teplo prechádzať z jednej osoby na druhú, keď si podajú ruku, sa teplo z banskej vody prenáša do inej kvapaliny, ktorá cirkuluje v systéme tepelného čerpadla.
Pod tlakom sa kvapalina premení na plyn, potom ju kompresory stlačia, čím sa zvýši teplota na 80 °C. Toto teplo sa posiela von potrubím na využitie v budovách v miestnej oblasti. Banícka voda sa posiela späť do podzemia, takže proces môže začať znova.
Na rovnakom princípe fungujú aj malé samostatné tepelné čerpadlá, ktoré si ľudia inštalujú do svojich domovov. Zoberú trochu tepla – či už zo vzduchu, alebo zo zeme – a potom zvýšia teplotu, čím zabezpečia teplo pre jednu domácnosť. Ale tepelné čerpadlo v Gateshead je také veľké, že pri plnej kapacite dokáže zabezpečiť teplo pre ekvivalent 5 000 domácností. „Sme naozaj radi, že sme prevzali dedičstvo ťažby uhlia a premieňame toto negatívne aktívum na pozitívny budúci zdroj energie,“ hovorí Jim.