Nový Čas vytypoval 15 potravín, ktoré sú bežnou súčasťou veľkonočného nákupu. Redaktori potom zamierili do obchodov za slovenskými hranicami a nakúpili jednotlivé položky. Na tom, že narazili na rôzne balenia niektorých surovín, nezáleží. Ceny sme najprv prepočítali na nami zvolené množstvo a potom, v prípade Česka, Maďarska a Poľska, sme ich na základe kurzu Národnej banky Slovenska previedli na eurá. Výsledkom je, že najmenej peňazí na potraviny dáte v Poľsku a potom v Čekej republike.
Rozdiel v prospech Poľska je takmer 15 eur, čo pri celkovej cene nákupu na Slovensku predstavuje úsporu až 36 percent! Rozdiel v prospech Česka je zhruba osem eur. Na druhej strane, v Maďarsku si priplatíte len pár centov a v Rakúsku čosi vyše eura. Najmä v prípade nášho juhozápadného suseda však možno rátať s vyššou kvalitou tovaru.
Poľsko
Anežka (46), Nowy Targ
Pred dvoma mesiacmi dala vláda nulovú daň na skoro všetky potraviny, no za tie dva mesiace ceny neustále rástli. Nič s tým neurobíme.
Česko
Anna (53), Strání, predavačka
Neviem, či máme lacnejšie potraviny, ako sú na Slovensku, no chodia sem nakupovať aj Slováci. Momentálne išlo všetko hore - ako na Slovensku, tak aj v Česku.
Ako riešia ceny u susedov
Česko
- ceny potravín zatiaľ neregulujú, ani neznížili daň z pridanej hodnoty na ne
- zvýšili finančnú pomoc ohrozeným skupinám ľudí
Maďarsko
- od 1. februára regulujú ceny 6 druhov potravín: pšeničnej múky, kravského mlieka s tukom 2,8 %, slnečnicového oleja, kryštálového cukru, bravčového stehna a kuracích pŕs
- ceny zastavili na úrovni spred 15. 10. 2021
Poľsko
- od 1. februára majú nulovú DPH na vybrané potraviny (chlieb, cereálne výrobky, mäso, mliečne výrobky, džúsy)
- zníženie DPH je dočasné, bude platiť šesť mesiacov