Tanker môže kedykoľvek vybuchnúť alebo vytiecť a spôsobiť veľkú ekologickú katastrofu v Červenom mori. TASR správu prevzala zo servisu agentúry AP.
The @UN must prevent major #Oil spill in #Yemen, which could be the region's biggest oil disaster this century.
— Greenpeace (@Greenpeace) June 3, 2021
Today @UN Security Council must step up action and prevent further catastrophe for people in the region.
Read our statement: https://t.co/8aYOroskSz#UNSC #FSOSafer pic.twitter.com/FSioCgKN17
David Gressly, humanitárny koordinátor OSN pre Jemen, tvrdí, že tanker FSO Safer je "časovanou bombou", pretože veľký únik ropy z neho "by spôsobil obrovskú ekologickú a humanitárnu katastrofu v krajine, ktorá je už aj tak zdecimovaná viac ako siedmimi rokmi občianskej vojny."
"Ak peniaze nebudú k dispozícii v priebehu nasledujúcich šiestich týždňov, projekt sa nezačne načas a táto časovaná bomba bude tikať naďalej," vyhlásil Gressly.
Po rokoch rokovaní podpísala začiatkom marca OSN s húsijskými povstalcami memorandum o porozumení, ktoré umožňuje štvormesačnú núdzovú operáciu s cieľom eliminovať bezprostrednú hrozbu preložením ropy z tankeru Safer na iné plavidlo. Z dlhodobejšieho hľadiska sa v memorande hovorí o výmene tankera Safer za iné plavidlo, schopné uskladniť takéto množstvo ropy po dobu 18 mesiacov.
Gressly, ktorý podpísal memorandum v mene OSN, uviedol, že núdzový presun ropy z lode Safer sa musí začať začiatkom júna a skončiť do konca septembra, aby sa predišlo turbulentným vetrom a prúdom, ktoré začínajú v októbri a pokračujú v posledných mesiacoch roka, čo zvyšuje riziko rozpadnutia tankera.
Jemenská vláda tanker japonskej výroby kúpila v 80. rokoch minulého storočia. Loď slúžila na uskladnenie ropy z ropných polí predtým, ako túto ropu exportovali.