Finančná podpora zo strany štátu však nie je dostatočná. Upozornilo na to občianske združenie Národný inštitút bdelej kómy. Reaguje na to aj novoprijatá novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá pacienta v bdelej kóme definuje ako pacienta s potrebou dlhodobej ošetrovateľskej starostlivosti.
"V minulosti sme mali zanedbateľný počet pacientov v kóme a v bdelej kóme. Nebolo nutné riešiť problematiku pacientov v bdelej kóme vo väčšom rozsahu. Dnes vďaka napredovaniu medicíny a čoraz lepšej schopnosti zachrániť človeku život a stabilizovať hlavné životné funkcie počet pacientov v kóme a v bdelej kóme narastá," uviedol inštitút.
Upozornil, že v bdelej kóme je 3524 pacientov a väčšina z nich sa nachádza v domácej starostlivosti. Finančná podpora pacientov a ich rodín však zo strany štátu nie je podľa neho dostatočná. "Tieto rodiny zostávajú bez príjmu a príspevky od štátu ich dokážu dostávať na hranicu finančných problémov, aj na toto chceme poukazovať a hľadať riešenia v spolupráci s kompetentnými. Už pred časom vznikol návrh na automat, ktorý by v správnej miere upravoval opatrovateľský príspevok, nikto kompetentný na to nereagoval," doplnil Miroslav Vavra z inštitútu.
Špeciálny systém pomoci pre osoby v bdelej kóme neexistuje. Potvrdilo to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR s tým, že za účelom zlepšenia podmienok pre osoby, ktoré vykonávajú osobnú asistenciu, alebo opatrujú fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby, môže štát nariadením vlády každoročne k 1. júlu zvýšiť hodinovú sadzbu osobnej asistencie a peňažný príspevok na opatrovanie.