Medzi deťmi sa šíri tzv. paracetamolová výzva. Ústav na to upozornil na sociálnej sieti. Neliečená otrava daným liečivom môže podľa neho viesť až k úmrtiu pacienta.
"Paracetamol je jedno z najrozšírenejších liečiv proti bolesti a horúčke. Nájdeme ho v širokom spektre voľnopredajných analgetík či antipyretík. Pri užívaní liekov s obsahom daného liečiva je však nutná opatrnosť a obozretnosť," uviedol ústav.
Pri neliečenej otrave podľa neho dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta. Medzi príznaky otravy patrí nevoľnosť, vracanie, potenie, ospanlivosť či apatia. ŠÚKL upozornil aj na bezpríznakovú fázu otravy. "Dochádza vtedy k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku.
Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) minulý mesiac informovali, že zaznamenali zvýšený počet detí úmyselne intoxikovaných liekmi s obsahom paracetamolu. Medzi deťmi sa podľa ŠÚKL šíri tzv. paracetamolová výzva. Počas nej majú deti užiť všetky voľnopredajné lieky, ktoré majú doma, a reakciu organizmu následne natočiť na sociálnu sieť.