Spolu s ňou poskytujú zdravotnú starostlivosť v tomto centre aj ďalší dvaja lekári a sestra z Ukrajiny, a tiež slovenský zdravotnícky personál. „Našu pomoc vyhľadávajú mnohí, lebo im dochádzajú lieky. Útek pred vojnou ich zdravotnému stavu nijako nepomohol,“ dopĺňa Oksanu 32-ročný stomatochirurg Vladyslav Gorvat. Špecializované centrum v Košiciach funguje v pracovných dňoch od 7.30 do 15.30. Ak niekto potrebuje starostlivosť mimo tohto času, môže prísť na urgentný príjem nemocnice.
Zvládnu 100-tisíc
Lekári, ktorí utečencom z Ukrajiny poskytujú akúkoľvek formu zdravotnej starostlivosti, tieto výkony vykazujú VšZP, ktorá im ich plne hradí. Tieto náklady VšZP následne refunduje štát. „VšZP uhrádza deťom utečencov z Ukrajiny aj vyšetrenie u pediatra pred vstupom do školského zariadenia, ako aj prvé vyšetrenie novorodencov narodených na Slovensku ženám z Ukrajiny. V prípade, že sa dieťa stane naším poistencom, VšZP zaň uhradí všetky výkony, rovnako ako našim občanom,“ vysvetľuje štátna poisťovňa.
Podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beáta Havelková pre Denník N potvrdila, že zatiaľ situáciu zvládajú. Problém môže nastať, ak by prišlo viac ako 100-tisíc utečencov, ktorí by potrebovali zdravotnú starostlivosť. Poisťovňa nemá zatiaľ spočítané, koľko zdravotná starostlivosť pre Ukrajincov stála. „VšZP evidovala najmä poskytnutú starostlivosť v prípade podchladenia detí, posttraumatických stavov, testovania PCR metódou a poskytnutia dialýzy,“ dodala hovorkyňa Ivana Štefúnová.
Župa predbehla štát
Ešte skôr, ako sa so špecializovanými zariadeniami zobudil štát, zriadila niečo obdobné Bratislavská župa. „Od pondelka funguje ambulancia všeobecného lekárstva pre dospelých a oddnes ambulancia všeobecného lekárstva pre deti. Sídlia v zdravotnom stredisku Zrkadlový háj v Petržalke. Ambulancie odľahčia bratislavské ambulancie prvého kontaktu, ktoré boli preťažené už pred konfliktom na Ukrajine,“ vysvetlil Tomáš Szalay, hlavný lekár BSK.