Kancelár Nehammer o ceste pred jej oznámením informoval špičky EÚ aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Toho navštívil ešte počas víkendu v Kyjeve. „Všetko, čo môže prispieť k ukončeniu vojny, sa musí urobiť,“ povedal Nehammer. Dodal, že chce medzi Zelenským a Putinom sprostredkovať dialóg, ktorý by viedol k prímeriu a otvoreniu humanitárnych koridorov. Sám však pripustil, že od cesty nečaká zázraky. Uviedol, že nebude „morálne neutrálny“ a uistil, že sa zmieni aj o vojnových zločinoch na Ukrajine.
Rakúsko je jednou z mála krajín EÚ, ktorá nie je členom NATO. Nehammer nedávno vyhlásil, že na „neutralite“ sa nič nezmení. Rakúsko sa však pridalo k vyhosteniu ruských diplomatov aj podporilo protiruské ekonomické sankcie. „Budeme v tom pokračovať, pokiaľ sa vojna neskončí,“ povedal Nehammer. Ten sa stal kancelárom len vlani v decembri.
Kritika cesty
Proti jeho ceste sa ozvali niektorí politici. Zástupca starostu ukrajinského Mariupoľa Serhij Orlov pre denník Bild uviedol: „Teraz to nie je vhodné. Rusko stále pácha vojnové zločiny na ukrajinskom území. Nerozumiem tomu, ako je v tejto dobe možná konverzácia s Putinom.“