Rezort argumentuje vojnou na Ukrajine a hrozbou prerušenia prevádzky a straty spôsobilosti leteckého útvaru plniť kritické úlohy pre vnútornú bezpečnosť štátu. O finálnom rozhodnutí má podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) ešte rokovať vláda.
"V dôsledku sankcií zavedených v roku 2014 trvala generálna oprava vrtuľníka Mi-171 viac ako tri roky, keď vrtuľník nebol použiteľný. V dnešnej situácii, keď sa rokuje o prijatí už piateho kola nových prísnejších sankcií voči Ruskej federácii, sa jednoznačne dá očakávať súbor reakcií zo strany Ruskej federácie. Je len otázkou času, kedy výrobca techniky odoberie certifikáty pre ním licencované údržbové organizácie v Európskej únii a zároveň prestane dodávať náhradné diely patričnej kvality alebo diely celkovo," argumentoval rezort v materiáli.
V súčasnosti Letecký útvar MV SR disponuje dvomi vrtuľníkmi Mi-171, z toho jeden je dlhodobo neschopný prevádzky, a jedným vrtuľníkom Bell 429.
Prípravu nového verejného obstarávania na vrtuľníky avizoval rezort ešte na jeseň roka 2020. V rámci rámcovej dohody z roku 2017 na dodávku dvojmotorových viacúčelových vrtuľníkov sa rozhodol nezadávať zákazky. Zdôvodnil to tým, že nezodpovedá aktuálnym potrebám z hľadiska ponúkaných parametrov a výkonov.
Letecký útvar MV SR plní úlohy v oblasti boja proti organizovanému zločinu, pašovania migrantov, presadzovania práva a ochrany občanov a infraštruktúry, monitoringu a vzdušnej podpory pri preprave citlivých materiálov, monitoringu dopravnej situácie, pomáha aj pri odhaľovaní a prevencii protidrogovej činnosti. Ako pripomína predkladateľ, vrtuľníky sú tiež neodmysliteľnou súčasťou pri pátracích a záchranných akciách, hasení lesných požiarov v nedostupnom teréne, ako aj pri inštalácii podporných a preventívnych technických prostriedkov.