Jadrové palivo - Čechom ho dodajú Američania a Francúzi
Minister Richard Sulík obhajoval dodávku jadrového paliva z Ruska po začiatku vojny ako nevyhnutný krok na zabezpečenie výroby elektrickej energie . Česi sú na tom rozdielne. Vo výberovom konaní na dodávku jadrového paliva pre český Temelín na 15 rokov od roku 2024 zvíťazili francúzska spoločnosť Framatome a americká fi rma Westinghouse. V prípade Slovenska sa však zmena v závislosti od Rusov zatiaľ nečrtá. „Slovensko pracuje na znižovaní energetickej závislosti od Ruska. Je to však proces, ktorý nie je možné urobiť zo dňa na deň. Až keď budeme mať plán B, teda alternatívne zdroje, tak sa môžeme odpájať od tých existujúcich.
Jadrové palivo podlieha prísnej certifikácii, ktorá trvá niekoľko rokov,“ reaguje ministerstvo hospodárstva. Dodáva, že vo Fínsku už majú skúsenosti s dodávkami od amerického Westinghousu do ruských reaktorov typu VVR-400, ktoré máme aj na Slovensku. „Očakávame, že táto skutočnosť by mohla celý proces zrýchliť a zjednodušiť,“ upresnili od Sulíka. Energetický analytik Ján Pišta pripomína, že aj v Česku je podobný typ jadrovej elektrárne ako na Slovensku, a to Dukovany.
„Palivo od iných dodávateľov, ktorými sú americký Westinghouse a francúzska Framatome, objednali len pre Temelín, kde je iný typ reaktora ako v našich jadrových elektrárňach. Jaslovské Bohunice a Mochovce majú reaktory typu VVER-440, pre ktoré zatiaľ nikto iný ako ruský TVEL palivové tyče nevyrába. Iné spoločnosti by museli spustiť vývoj týchto tyčí, lenže ten by sa im neoplatil, pretože takýchto reaktorov je vo svete veľmi málo,“ vysvetľuje Pišta. V priebehu budúceho roka tak podľa neho budú musieť Slovenské elektrárne znovu nakúpiť jadrové palivo, dovtedy však podľa analytika žiadna z iných spoločností nie je schopná dokončiť vývoj palivových tyčí, takže dodávateľom bude zrejme opäť TVEL.