Naznačil pritom, že pozornosť venovaná Ukrajine ukazuje na rasovú predpojatosť. Napríklad kríze v jeho domovskej Etiópii vraj nie je venovaná obdobná pozornosť možno preto, že trpiacimi nie sú belosi.
Tedros dnes v slovnom exkurze mimo čisto zdravotnícku problematiku vyjadril pochybnosť nad tým, či svet naozaj venuje rovnakú pozornosť černošským a belošským životom. Aktuálna kríza v Etiópii, Jemene, Afganistane a Sýrii podľa neho vyvolali len "zlomok" globálneho znepokojenia v porovnaní s Ukrajinou.
Minulý mesiac Tedros podľa agentúry AP povedal, že nikde na Zemi nie je zdravie miliónov ľudí ohrozené viac ako v etiópskom regióne Tigraj. Aj keď tam bolo pred troma týždňami vyhlásené prímerie, podľa Tedrosa malo byť do oblasti poslaných 2000 nákladných automobilov s potravinami, liekmi a ďalšími nevyhnutnosťami. V skutočnosti tam dorazilo len zhruba 20 nákladných vozidiel, upozornil Tedros, ktorý je etnický Tigrajec.
"Kým my hovoríme, ľudia umierajú od hladu," povedal dnes bývalý etiópsky minister zdravotníctva a zahraničia. Pripustil, že vojna na Ukrajine je celosvetovo významná, ale povedal tiež, že svet nepristupuje ku všetkým ľuďom rovnako. "Niektorí sú si rovnejší ako iní," dodal a kritizoval aj médiá za to, že údajne nedokumentujú zverstvá v Etiópii, kde sú vraj ľudia upaľovaní zaživa.
Konflikt medzi etiópskou vládou a Tigrajským ľudovo oslobodeneckým frontom (TPLF), ktorý kontroluje zväzový štát Tigraj, začal v novembri roku 2020. Boje si odvtedy vyžiadali životy tisícov ľudí a milióny ľudí prinútili opustiť domovy.