Ľudstvo naďalej spôsobuje prírode viac škody ako úžitku, pričom planéta čelí viacerým existenčným hrozbám, ktoré si vyžadujú naliehavé nápravné opatrenia. Tvrdia to vedci z Prípravného výboru pre medzinárodnú environmentálnu konferenciu, naplánovanú na 2. a 3. júna 2022 vo švédskom Štokholme.
Rečníci zdôraznili naliehavosť riešenia trojitej núdzovej situácie, ktorá ohrozuje planétu – zmena klímy, strata biodiverzity a hrozby, ktoré predstavuje znečistenie a odpad. Kľúčový je multilateralizmus a vedecky podložený prístup, ako aj riešenie systémových nerovností vo financovaní s cieľom dosiahnuť spravodlivé a udržateľné zotavenie po pandémii.
Inger Andersen, zástupkyňa generálneho tajomníka a výkonná riaditeľka Programu OSN pre životné prostredie (UNEP), uviedla, že dôležitosť zdravého životného prostredia pre udržanie súčasných a budúcich rozvojových príležitostí a ľudského blahobytu nie je plne uznaná.
„Zdedili sme Zem s problémami, to je pravda,“ povedala a dodala: „Ale je to aj Zem bohatá na príležitosti.“ Vyzvala účastníkov, aby si zapamätali, že pred úsvitom je často najtemnejšia.
Annika Strandhäll, ministerka pre klímu a životné prostredie Švédska a spoluorganizátorka prípravného stretnutia, zdôraznila, že stále je možné vytvoriť lepšiu budúcnosť, ak bude medzinárodné spoločenstvo konať spoločne. Päťdesiat rokov po prvej environmentálnej konferencii v Štokholme v roku 1972 „musíme postaviť vedu do centra našich činov“.