Potenciál kmeňových buniek stále narastá
Novou, rýchlo napredujúcou oblasťou využitia pupočníkovej krvi je regeneratívna medicína. Je to interdisciplinárny odbor, ktorý sa zaoberá regeneráciou ľudských buniek, tkanív alebo orgánov s cieľom obnovy ich fyziologickej funkcie.
Pupočníková krv je komplexný biologický materiál, ktorý obsahuje okrem krvotvorných kmeňových buniek aj rôzne iné kmeňové bunky a zložky s veľkým potenciálom uplatnenia pri regenerácii nervového tkaniva a liečbe neurologických ochorení. Viaceré výsledky klinických štúdií preukázali účinnosť a bezpečnosť intravenózneho podania pupočníkovej krvi pri liečbe neurologických ochorení, akými sú detská mozgová obrna alebo cievna mozgová príhoda. Liečba pacientov v kombinácii so štandardnou terapiou a rehabilitáciou preukazuje zlepšenia na funkčnej a kognitívnej úrovni, a tiež zlepšenie kvality ich života.
Doktor Nils Thoennissen, špecialista na internú medicínu, hematológiu a onkológiu z Mníchova, poukazuje na fakt, že pupočníková krv je výborným prostriedkom využiteľným aj v regeneratívnej medicíne. „Na tému využitia kmeňových buniek v regeneratívnej medicíne vyšla v USA publikácia, v ktorej sa odhaduje, že každý tretí jedinec by z nej mohol profitovať počas svojho života, napríklad pri liečbe kardiovaskulárnych, neurologických alebo ortopedických ochorení,“ vysvetlil Thoennissen.
Pupočníková krv sa ukazuje aj ako vhodná terapia pri liečbe pacientov po cievnej mozgovej príhode či infarkte myokardu. „Kmeňové bunky pupočníkovej krvi majú tiež potenciál regenerovať poškodené tkanivo srdca po infarkte myokardu, ktorý patrí k najčastejším príčinám smrti u dospelých. Veľký potenciál má aj uchovávanie tkaniva placenty, ktoré je najbohatším zdrojom buniek na použitie v regeneratívnej bunkovej terapii," hovorí odborník na kmeňové bunky RNDr. Miroslav Kubeš, CSc.