Ako ukázal nedávny prieskum spoločnosti MN Force na vzorke viac ako 400 žien, ktoré sú tehotné alebo v blízkej dobe plánujú dieťa, až polovica z nich uvažuje nad odberom pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty ako nad zaujímavou možnosťou. Rovnaké množstvo opýtaných má reálny záujem o odber všetkých troch typov tkanív a ďalších 25 % žien by zvolilo odber jedného typu tkaniva.
Dnes odpad, zajtra záchrana
„Placenta ako aj pupočná šnúra sú u nás na základe zákona likvidované ako biologický odpad. Odber a uchovanie placenty na budúce možné liečebné využitie je teda jediná možnosť, ako s placentou naložiť mimo štandardného postupu pôrodnice," vysvetľuje súčasnú situáciu gynekológ MUDr. Robert Hlávek, PhD. Ak sa budúci rodičia rozhodnú pre odber a uchovanie pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty, využijú tak príležitosť uchovať „poistku“ pre svoje deti pre prípadnú potrebu liečby niektorých ochorení v budúcnosti.
Od odberu po uskladnenie
Odbery perinatálnych tkanív sa robia na pôrodnej sále, bezprostredne po pôrode dieťaťa a vykonáva ich pôrodník. Samotný odber je úplne bezpečný a bezbolestný pre novorodenca aj pre mamičku. Novorodenec je počas odberu už v starostlivosti detského lekára alebo sestry. Najskôr sa odoberá pupočníková krv, jej odber sa vykonáva do odberového vaku pomocou špeciálnej ihly až po podviazaní a prestrihnutí pupočnej šnúry. Krv sa odoberá z pupočnej šnúry alebo aj z povrchových žíl placenty.
K odberu tkaniva pupočníka dochádza bezprostredne po odbere pupočníkovej krvi. Pupočná šnúra sa dôkladne opláchne fyziologickým roztokom a cca 20 cm z nej sa uloží do odberovej nádoby. Pri odbere placenty sa placenta po prestrihnutí pupočníka premyje fyziologickým roztokom a vloží do sterilného transportného vrecka, v ktorom sa preváža do spracovateľského laboratória.