„Odber je možné vykonať aj pri pôrode cisárskym rezom, keď má rodička epidurálnu, spinálnu alebo celkovú anestéziu. Taktiež pri predčasnom pôrode a dokonca aj vtedy, keď má mamička cukrovku či gestózu," hovorí gynekológ. Odber perinatálnych tkanív však v žiadnom prípade nesmie narušiť starostlivosť o mamičku alebo novorodenca.
V prípade komplikácií sa teda môže pôrodník rozhodnúť odber nezrealizovať. Odber sa nevykonáva v prípade, ak má žena počas tehotenstva dokázanú infekciu HIV, syfilis, hepatitídu B alebo C. Tieto ochorenia sú prenosné krvou, a tým majú vplyv aj na odobraté tkanivá.
Najzložitejšia na transport a spracovanie je placenta. Tá musí byť v laboratóriu do 10 hodín od odberu a jej samotné spracovanie je časovo náročné. Uchovaných však môže byť viac ako 30 samostatných vakov a kryoskúmaviek, vďaka čomu je možné viacnásobné použitie.
Spracovaná pupočníková krv, tkanivo pupočníka a placenty sa kontrolovaným procesom postupne zamrazia a uskladňujú sa v pare tekutého dusíka pri teplote pod -150 °C. Táto nízka teplota zabezpečuje, že životaschopnosť buniek perinatálnych tkanív a ich jedinečné vlastnosti budú dlhodobo zachované.
Už 25 rokov na Slovensku
V apríli roku 1997 bol založený Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, ktorý je súčasťou Cord Blood Center. A teda už 25 rokov je Cord Blood Center miestom, kde môžu rodičia uchovávať pupočníkovú krv pre svoje dieťaťa. Postupne k tomu pribudla možnosť uchovania tkaniva pupočnej šnúry a placenty. Cord Blood Center ako jediné na Slovensku poskytuje možnosť uchovať aj placentu, ktorá je najsľubnejším zdrojom buniek na použitie v bunkovej terapii.