Jeho výnimočnosť je však ešte v niečom inom, rovnako jedinečnom. Iba počas pôrodu je totiž možné získať a uchovať perinatálne tkanivá – pupočníkovú krv, tkanivo pupočníka a placentu. Sú to tie najvzácnejšie zdroje kmeňových buniek s významným potenciálom pri liečbe mnohých závažných ochorení počas celého života.
„Bunky pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty nie sú ovplyvnené ochoreniami získanými počas života či životným štýlom človeka, keďže ide o bunky čerstvo narodeného dieťaťa. Pupočníková krv sa dnes používa ako zdroj krvotvorných kmeňových buniek pri štandardnej liečbe - transplantácii krvotvorných kmeňových buniek (známejšia možno ako transplantácia kostnej drene).
Tá sa využíva napríklad pri onkologických a hematologických ochoreniach, ako sú leukémie, lymfómy, niektoré typy solídnych nádorov a anémie, ale aj na niektoré poruchy imunity či metabolické ochorenia. Ide o niekoľko desiatok (takmer 100) ochorení," vysvetľuje molekulárna genetička MSc. Dominika Valent Raffajová.
Byť pripravený pre prípad potreby
Choroby, pri ktorých je možné využiť pupočníkovú krv sú závažné a o to cennejšie je mať v prípade potreby riešenie. Pravdepodobnosť podstúpenia transplantácie vlastných krvotvorných buniek počas života je 1:400. Tento výpočet urobili americkí vedci na základe výskytu jednotlivých chorôb a frekvencie ich transplantácií. Do 20. roka života človeka je táto pravdepodobnosť 1:5000. Odber perinatálnych tkanív a ich uchovanie pritom nemusí priniesť benefit priamo len dieťaťu, ktorému boli odobraté, ale aj jeho súrodencovi, prípadne aj rodičom.