Inštitút v Jeruzaleme, ktorý otvorili v stredu 13. apríla za prítomnosti predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nom. SaS) ako aj jeho izraelského kolegu Yaira Lapida, je začlenený do slovenských diplomatických služieb.
„Otvorenie takéhoto zastúpenia nie v Tel Avive, ale v Jeruzaleme, je v Izraeli aj mimo neho interpretované ako podpora zaberania Jeruzalema ako hlavného mesta. Je úplne zjavné, že kultúra je tu zneužívaná na politické ciele, veď toto zastúpenie je začlenené do diplomatických služieb,“ konštatoval Weisenbacher. Zdôraznil pritom, že inštitút nespadá pod rezort kultúry a na jeho otvorení nebola ministerka kultúry Natália Milanová, ale šéf slovenskej diplomacie.
Podľa Weisenbachera toto počínanie zvyšuje napätie v regióne a posúva krajiny ďalej od mierového riešenia konfliktu medzi a ukončenia násilia. Právnička IĽP Andrea Salibová uviedla, že Izrael je apartheidný režim, ktorý systematicky porušuje ľudské práva obyvateľov okupovaných palestínskych území, za ktorých je ako okupačná sila zodpovedný.
„Sú zdokumentované stovky vojnových zločinov, ktorých sa dopustila izraelská armáda. Slovensko by malo, rovnako ako v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, nepodporovať agresora, ale stáť na strane obete, alebo sa aspoň snažiť o mierové urovnanie,“ podotkla. Otváranie diplomatického zastúpenia v Jeruzaleme podľa nej stavia Slovensko do pozície obhajoby neobhájiteľného.
V súvislosti s tlakom na rešpektovanie medzinárodného a vojnového práva zo strany Ruska chápe takéto počínanie nepochopiteľnou aplikáciou dvojitého metra, ktoré pomôže jedine agresorom, a to ako v Palestíne, tak aj na Ukrajine.