Kresťania varené vajíčka konzumujú práve na Bielu sobotu na oslavu Kristovho vzkriesenia. Dlhé roky sa ale o vajíčkach hovorilo ako o nepriateľovi kvôli vysokému obsahu cholesterolu. Dnes sa názory odborníkov zmenili. Koľko si ich denne možno dopriať?
Tvrdenie, že cholesterol nachádzajúci sa vo vajciach prispieva k srdcovým chorobám, si prevzali aj zdravotní pracovníci a lekárske združenia, čo spôsobilo, že ľudia ich dlhé roky konzumovali menej. Podľa gastroenterológa Ladislava Kuželu majú vajíčka nepochybne vyšší obsah cholesterolu ako iné potraviny, no sú zároveň plné prospešných zlúčenín a živín.
„ Pozorovacie štúdie a metaanalýzy zistili, že konzumácia vajec nemusí zvýšiť riziko srdcových chorôb alebo ich rizikových faktorov, ako je napr. vysoká hladina cholesterolu,“ vysvetlil. Zároveň ale dodal, že niektoré štúdie tiež upozorňujú na to, že negatívne súvislosti s konzumáciou vajec môžu byť výraznejšie, ak sa konzumujú spolu s inými potravinami s vysokým obsahom cholesterolu, napr. so syrom, s procesovaným mäsom alebo vyprážanými jedlami.
Koľko konzumovať?
Vajíčka obsahujú nielen veľa vitamínov, minerálov, antioxidantov, ale aj bielkovín a tukov. V akom množstve ich teda konzumovať? „Pre väčšinu zdravých dospelých je bezpečné zjesť 1-2 vajcia denne, ak je zvyšná strava vyvážená a zdravá a tiež v závislosti od toho, koľko iného cholesterolu je v ich strave. Ak však niekto má vysoký cholesterol alebo iné rizikové faktory pre srdcové choroby, ukazuje sa ako vhodná konzumácia nie viac ako 4-5 vajec týždenne,“ radí Kužela. Na druhej strane jedna z najvýznamnejších medzinárodných publikácií Eat- lancet report odporúča skromnú spotrebu vajec, a to len cca 2 vajíčka týždenne.
Od čoho závisí farba žĺtka?
Ak ste si mysleli , že farba žĺtka závisi len od toho, či bola sliepka chovaná v ekologickom chove s voľným výbehom, môžete sa mýliť. Podľa odborníkov zo Sveta potravín „ Ide o obsag karoténu vo strave sliepky. Preto je môžné, že krásne žĺta majú práve vďaka farbivám pridaným do krmiva.“.
Ako ich konzumovať?
NIE
- surové vajcia môžu byť zdrojom mikrobiálnej nákazy, napr. salmonely, najťažšie stráviteľné je vajíčko natvrdo, vyprážané, tzv. volské oko je najmenej vhodné - vzniká pri ňom oxidovaný cholesterol
ÁNO
- najstráviteľnejšie je vajíčko, ktoré je uvarené „na hniličku“
Aké vitamíny a minerály obsahujú?
- vitamíny A, A1, vitamín B1, B2, B3 a B6, cholín, selén, železo, zinok, fosfor, meď
Pomoc pri chudnutí
- Vaječný bielok je výborný pre tých, ktorí chcú schudnúť. Cca 90 % z neho tvorí voda, 10 % kvalitné bielkoviny, okrem toho obsahuje minimum tuku
Tipy na prípravu
1. Namäko za 4 minúty
- vajíčko pred varením vyberte z chladničky skôr a začnite ho variť až ke´d dosiahne izbovú teplotu
- ak tak urobíte skôr tak sa pre teplotný šok bielko môže ľahšie prilepiť k škrupinke
2. Na hniličku za 6-7 minút
- typické je preň polotekuté žĺtko
- škrupinku udržíte pokope ak pridáte do vody 3 pl octa a 2 PL soli
- hneď po uvarení vajíčkam okamžitý studený kúpeľ
3. Natvrdo za 9 minút
- je to čas, za ktorý sa vajíčko dokonale uvarí ale neprevarí
- výhodou je, že ich takto môžete aj skladovať v chladničke
zdroj : Svet potravín