Kúsok s certifikátom
Pavlišinovič vysvetľuje, že ide o ľanovú plachtu, ktorá je zarámovaná vo veľkom ráme za sklom. „Nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Stačí, že plátno je chránené od vonkajšieho vplyvu. Na plátne sú napríklad aj znaky po požiari a jeho následnom hasení v 16. storočí,“ ozrejmil hovorca detaily cenného predmetu. Plátno má rozmery 4,7 x 1,11 metra. Vidno na ňom odtlačky ľudskej postavy.
V Prešove majú k plátnu certifikát od spoločnosti, ktorá spolupracuje s Turínskou bazilikou, kde je uložený originál, že ide o vernú kópiu. Veriaci ho obdivujú po celý rok. Na Veľkú noc však už tradične púta najväčšiu pozornosť. Iným prípadom je originál v Taliansku, ktorý je vystavovaný len raz za štvrťstoročie.
Turínske plátno
Podľa tradície bolo do neho zahalené telo Ježiša Krista po sňatí z kríža. Je jednou z hlavných kresťanských relikvií. Podľa veriacich sa na záhadnej látke objavuje odtlačok Kristovho tela a krv z rán, ktoré utŕžil pri bičovaní, mučení a ukrižovaní. O jeho autenticite však dodnes panujú spory. Originálne plátno je uložené v Turínskom dóme v Taliansku, ktorý je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Názov plátna je odvodený od talianskeho mesta Turín, kde je táto relikvia uchovávaná od roku 1578.