Na otázku týkajúcu sa tejto hrozby Zelenskyj odpovedal, že svet by mal byť znepokojený tým, že Rusko začalo hovoriť "o jadrových a chemických zbraniach". "Myslím si, že by to mohli spraviť. Pre nich totiž životy ľudí nič neznamenajú. Nebojme sa, buďme pripravení," uviedol Zelenskyj pre spravodajskú stanicu CNN.
Burns vo štvrtok uviedol, že neúspechy Ruska na bojisku zvyšujú riziko, že by ruský prezident Vladimir Putin mohol nasadiť taktickú alebo jadrovú zbraň s nízkym účinkom.
Kremeľ tvrdí, že krátko po začiatku invázie na Ukrajinu z 24. februára uviedol svoje jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti, ale Spojené štáty tvrdia, že nezaznamenali žiadne známky neobvyklých "jadrových pohybov", informuje tlačová agentúra AFP.
Ruská vojenská doktrína zahŕňa i princíp "eskalácie na deeskaláciu", ktorý spočíva v odpálení malej jadrovej zbrane na opätovné získanie "iniciatívy" vo vojne.
Americký prezident Joe Biden je "hlboko znepokojený tým, že sa musí vyhnúť tretej svetovej vojne - hranici, na ktorej by bol možný jadrový konflikt," povedal Burns.
Zelenskyj zostal na Ukrajine počas celého trvania rusko-ukrajinskej vojny, zatiaľ čo ukrajinské sily odolávali pokusom Kremľa o obsadenie ukrajinskej metropoly Kyjev a prinútili Rusko, aby svoje vojnové úsilie sústredilo na východné a južné oblasti Ukrajiny, kde sa v najbližších dňoch očakáva výrazná ofenzíva ruských síl.