Výpočet položiek, ktoré za rok zdraželi, by bol asi zbytočný. Ceny vzrástli vo všetkých 12 kategóriách, ktoré Štatistický úrad sleduje. Čo zdraželo najviac?
V marci bol život na Slovensku drahší o 10,4 percenta ako pred rokom. Takúto infláciu sme nemali od roku 2000. Najviac si priplatíme za reštaurácie a hotely (16,8 %), bývanie a energie (14,4 %), dopravu (14,4 %) a za potraviny (11,7 %).
„Tempo zdražovania v marci zrýchlilo tak v oblasti potravín a nealkoholických nápojov, ako aj v oblasti bývania. Obe tieto oblasti sa vďaka ich mohutnému zastúpeniu v spotrebnom koši podpísali výrazne pod celkový nárast a zrýchlenie spotrebiteľských cien v marci 2022,“ tvrdí analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Čo vláda navrhne?V kategórii reštaurácie a hotely sa ešte stále prejavujú minuloročné zmeny vo financovaní školských obedov. Zato bývanie zdraželo najmä pre nárast cien energií a stavebných materiálov a doprava pre nárast cien pohonných látok.
Opozícia predkladá návrhy na zmiernenie dosahov inflácie, odborári avizujú protesty - prvý sa bude konať už vo štvrtok v Košiciach. Vláda reaguje, že čoskoro predstaví balík opatrení na pomoc ľuďom. Premiér Eduard Heger pred sviatkami povedal, že koaliční partneri by mali dosiahnuť dohodu v najbližších dňoch.
„Sú tam rôzne nástroje, ako by sa ľudia dostali k peniazom, ktoré im pomôžu znášať zvýšené náklady, a sú to adresné opatrenia,“ hovorí Heger. Minister práce Milan Krajniak avizoval, že budú dávať 100 € tým, ktorí to najviac potrebujú, pomoc má však prísť až v najbližších mesiacoch, čo kritizuje opozícia aj analytici a poukazujú, že v iných krajinách už opatrenia dávno zaviedli.
Ceny rastú v celej Európe a vojna na Ukrajine situáciu ešte zhoršila. Neistota, ktorú vojenský konflikt zasial, komplikuje odhady ďalšieho vývoja. „Za súčasných okolností predpokladáme vrchol inflácie v najbližších mesiacoch s postupným jemným klesaním po zvyšok roka,“ dodáva analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.