Úrady sa domnievajú, že do násilných protestov sa zapojili aj miestne kriminálne gangy. Za prístup k aktivistom, ktorí chceli verejne páliť korán, Štokholm kritizujú islamské krajiny. Demonštrácie vypukli v súvislosti s mítingami dánskej strany Stram Kurs (Tvrdý smer), ktorá sa zasadzuje o zákaz islamu. Jej šéf Rasmus Paludan vyhlásil množstvo mítingov, kde chcel spáliť korán. Na zhromaždenie prišla len hŕstka jeho priaznivcov, vyvolala ale protidemonštráciu stoviek ľudí.
Pri nich odporcovia strany hádzali kamene na policajtov či zapaľovali automobily. Podľa šéfa polície Andersa Thornberga sa demonštranti pokúsili zabiť policajta. "Zločinci využili situáciu, aby ukázali svoje násilné správanie," uviedol Thornberg, podľa ktorého skutočným cieľom násilných jedincov neboli aktivisti proti islamu, ale bezpečnostné zložky.
Švédsko za to, že umožnilo mítingy s ohláseným pálením koránu, kritizovalo množstvo moslimských krajín. V Iráne sa uskutočnila demonštrácia pred švédskym veľvyslanectvom. Turecko v pondelok kritizovalo Štokholm za to, že váhalo zastaviť provokácie namierené proti moslimom. Podobne sa vyjadril aj Irak či Saudská Arábia. Švédska premiérka Magdalena Anderssonová už skôr uviedla, že štát rešpektuje a chráni slobodu slova a zhromaždenia.