Prečítajte si osem jednoduchých tipov na zdravé stravovanie z Statesman Journal, ktoré môžu fungovať vo vašom rušnom každodennom živote.
1. Zamerajte sa na farbu
Jasné farby ovocia a zeleniny znamenajú viac ako vzhľad. Každý odtieň zodpovedá inému súboru živín nachádzajúce sa v rastlinách, ktoré môžu posilniť zdravie. Snažte sa jesť rôzne farby počas dňa.
2. Zvážte cukor
Diétne pokyny odporúčajú obmedziť pridané cukry na menej ako 10 % denných kalórií. To nie je viac ako 200 kalórií pri diéte s 2 000 kalóriami. Vymeňte colu, sladený čaj a džús za vodu. Pochutnajte si na ovocí namiesto koláčikov a koláčov. Obmedzte sladkosti na špeciálne príležitosti.
3. Obmedzte soľ
Sodík je esenciálny minerál, ale môže zvýšiť váš krvný tlak. Siahnite po nesolených verziách potravín, ako sú orechy, fazuľa v konzerve a zelenina. Vyhnite sa spracovanému mäsu, ako sú údeniny.
4. Okoreniť veci
Bylinky a koreniny dodávajú chuť aj bez soli a sú takmer bez kalórií. Použite sušené alebo čerstvé, aby ste pridali chuť nad rámec soli a korenia. Nie ste si istí, ktoré z nich idú spolu? Hľadajte hotové zmesi v supermarkete, ale uistite sa, že v nich nie je pridaná soľ.
5. Pite viac vody
Zostať hydratovaný pomôže predchádzať bolestiam hlavy a únave a pomáha tráveniu. Vášmu srdcu a krvnému tlaku tiež prospieva, keď ste hydratovaní. Smäd je znakom miernej dehydratácie, preto pite vodu počas dňa, aby ste jej predišli. Pokojne si do vody pridajte citrón, uhorku alebo bylinky ako mätu či bazalku.
6. Pridávajte vlákninu
Vláknina je jednou z najprospešnejších živín – a tá, ktorú väčšina ľudí nemá dostatočne vo svojej strave. Pochádza len z rastlín, preto sa uistite, že do jedál a občerstvenia zahrniete dostatok zeleniny, celozrnných výrobkov, strukovín, ovocia, orechov a semien. Vláknina prospieva tráveniu a zdraviu srdca a pomôže vám zostať dlhšie sýty.
7. Zbavte sa tuku
Telo potrebuje tuky zo stravy, ale na výbere ich správneho druhu záleží. Voľte tie, ktoré pochádzajú z rastlín, Ponúkne vám ich olivový, avokádový alebo repkový olej. Obmedzte živočíšne tuky.
8. Jedzte viac rýb
Výnimkou z predchádzajúceho pravidla sú tučné ryby, pretože sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dobré pre zdravie srdca a mozgu. Vyberte si ryby, ako je losos alebo tuniak, mäkkýše alebo ryby s bielym mäsom, ale vynechajte maslo a namiesto vyprážania ich opečte na pare alebo grile.