Staré majú problém s náhradnými dielmi z Ruska a šéf vnútra tvrdí, že kúpou nových reagujú na nepriaznivý vývoj bezpečnostnej situácie na východnej hranici. Do kúpy chce investovať 25 miliónov eur. Vládny kabinet Eduarda Hegera (45) rozhodol, že treba neodkladne nakúpiť nové vrtuľníky. Minister vnútra nebude potrebovať vypísať otvorený tender, ale helikoptéry nakúpia priamo.
Letecký útvar ministerstva vnútra teraz disponuje dvoma vrtuľníkmi ruskej výroby typu MI-171, z toho jeden je dlhodobo neschopný prevádzky, a tiež jedným americkým vrtuľníkom Bell 429. Ten posledný sa kúpil za pôsobenia Roberta Kaliňáka. Už v minulosti sa politici snažili nakúpiť nové helikoptéry - aj výmenou starých za nové či novým tendrom. Ten nebol dokončený a nové stroje tak ide obstarať Mikulec.
Podľa rezortu je z dôvodu technických obmedzení, vysokej poruchovosti a ťažkej dostupnosti náhradných dielov terajšia využiteľnosť vrtuľníkov Mi-171 veľmi nízka. „V súčasnosti sa rokuje o prijatí už piateho kola nových prísnejších sankcií voči Ruskej federácii a dá sa jednoznačne očakávať súbor reakcií zo strany Ruskej federácie. Je len otázkou času, kedy výrobca techniky odoberie certifikáty pre ním licencované údržbové organizácie v EÚ a zároveň prestane dodávať náhradné diely patričnej kvality alebo diely celkovo,“ argumentuje ministerstvo vnútra.
Výmena za iné
Takýto stav v policajnej letke je podľa šéfa rezortu neúnosný. „Z pohľadu útvaru je najoptimálnejší scenár zadováženie náležitej novej leteckej techniky v najkratšom možnom čase súčasne s odpredajom, respektíve zámenou dvoch vrtuľníkov Mi-171,“ uviedlo ministerstvo. Už v minulosti boli pritom s helikoptérami v dôsledku sankcií zavedených v roku 2014 problémy. Oprava ruského vrtuľníka Mi-171 tak trvala viac ako tri roky.
S ponukou na nové vrtuľníky plánuje rezort osloviť všetkých relevantných výrobcov a obchodníkov na trhu. Podľa Denníka N sú v hre väčšie helikoptéry - záujem majú o tie od talianskeho výrobcu Leonardo, ktoré v minulosti presadzoval Peter Pellegrini, avšak o väčšie typy - vrtuľník AW 139 pre 15 ľudí alebo robustnejší AW 189 pre 19 pasažierov. Medzi ďalšími možnými typmi sú helikoptéry od spoločnosti Airbus či Bell. 25 miliónov eur by mohlo stačiť na dva či tri kusy, peniaze chcú získať aj z eurofondov.
Potrebné sú aj drony
Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (41) prišiel zas s návrhom nakúpiť vojenské drony. Rokuje s viacerými výrobcami, v hre je okrem iných turecký výrobca Bayraktar. „Typ a počet tejto techniky budú v prvom rade vyplývať z operačných požiadaviek Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Rezort obrany plánuje obstarať nielen prieskumné, ale aj bojové drony,“ uviedol pre Nový Čas rezort.
Medzi prioritami je zaobstaranie bezpilotných lietadiel pre použitie na taktickej úrovni. „To zahŕňa systémy UAV triedy I. a triedy II., ktoré sú menšie, ľahšie, kompaktnejšie, mobilnejšie a je možné ich rýchlo nasadiť v teréne. Vo všeobecnosti možno povedať, že drony budú ďalším moderným prostriedkom zabezpečenia obrany nášho územia,“ informovala hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková.